Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Sekretarz generalny NATO: Zwiększymy naszą zdolność do odstraszania i obrony

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wzmocnimy naszą zdolność do odstraszania i obrony - powiedział po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak przekazał, NATO wyśle cztery nowe grupy bojowe do Bułgarii, na Węgry, do Rumunii i na Słowację.

Zdecydowane wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Szef Sojuszu zapowiedział także „zdecydowane wzmocnienie” na wschodniej flance Sojuszu.

Polecamy:

Tusk pochwalił proponowaną przez rząd obniżkę podatków. Ma jedno "ale"

Rosyjskie bomby z napisem „Na Berlin”. Ekspert: To szyderstwo Rosji z Niemiec

– Dzisiaj zdecydowaliśmy się zresetować nasze stanowisko obronności i odstraszania, aby stawić czoła nowej rzeczywistości – powiedział Stoltenberg po zakończeniu szczytu. Jak dodał, oznacza to, że w terenie będziemy mieli „zdecydowanie więcej” sił we wschodniej części Sojuszu, w wyższej gotowości, a także więcej prepozycjonowanego sprzętu.

– Rozmieścimy więcej myśliwców i wzmocnimy obronę przeciwlotniczą oraz przeciwrakietową – zapowiedział. Jak podkreślił, liderzy zatwierdzili także cztery nowe grupy bojowe - mają być wysłane do Bułgarii, na Węgry, do Rumunii i na Słowację.

Wsparcie dla Ukrainy

Szef NATO zapewnił również o wsparciu dla Ukrainy. – Ukraińcy walczą z odwagą i determinacją. Walczą o swoją wolność i przyszłość. Jesteśmy z nimi. (...) Dziś przywódcy NATO uzgodnili, że musimy i zapewnimy dalsze wsparcie dla Ukrainy. Będziemy nadal nakładać bezprecedensowe koszta na Rosję i wzmocnimy naszą zdolność odstraszania i obrony – zadeklarował Stoltenberg.

Sekretarz generalny Sojuszu podkreślał, że sojusznicy wyposażają Ukrainę w ważne zaopatrzenie wojskowe, włączając w to systemy obrony przeciwpancernej i przeciwlotnicze czy drony, a ponadto zapewniają pomoc finansową i humanitarną.

– Uzgodniliśmy, że zrobimy więcej, m.in. jeśli chodzi o wsparcie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wyposażenia przeciwko zagrożeniom biologicznym, chemicznym, radiologicznym i atomowym. Chodzi m.in. o sprzęt do wykrywania, ochrony i medyczny, jak również szkolenie z dziedziny dekontaminacji i zarządzania kryzysowego – wymieniał. – Jesteśmy zdecydowani, by zrobić wszystko, by wspierać Ukrainę – podkreślił.

Zwiększenie wydatków na obronność

Stoltenberg zaznaczył pod raz kolejny, że na Sojuszu ciąży odpowiedzialność, by konflikt na Ukrainie nie przerodził się w wojnę na pełną skalę, w którą będą zaangażowane nie tylko Ukraina i Rosja, ale też sojusznicy z NATO.

– Bezpieczeństwo nie jest rzeczą darmową, zaś robienie więcej będzie kosztować więcej, więc liderzy NATO zgodzili się podwoić swoje wysiłki, aby sprostać zobowiązaniom inwestycyjnym, które poczyniliśmy w 2014 r. – poinformował. Jak dodał, sojusznicy będą przekazywali dodatkowe plany w zakresie tego, jak sprostać tym zobowiązaniom. – Cieszę się, ze szereg sojuszników ogłosiło plany w zakresie znaczącego zwiększenia ich wydatków na obronność – powiedział.

NATO ostrzega Chiny

Szef NATO przekazał jednocześnie, że sojusznicy wezwali Chiny do powstrzymania się od wspierania wysiłku wojennego Rosji. – Chiny nie powinny zapewniać wsparcia gospodarczego ani wojskowego dla inwazji Rosji, zamiast tego Pekin powinien wykorzystać wpływ na Rosję, aby promować natychmiastowe pokojowe rozwiązania – ocenił. – Sojusznicy uzgodnili również, że Białoruś powinna przestać działać jako współuczestnik inwazji Putina – dodał.

Sekretarz generalny NATO pytany był m.in. o możliwość użycia broni biologicznej przez Rosję. – Jesteśmy zaniepokojeni, częściowo dlatego, że (…) widzimy, że Rosja próbuje stworzyć pretekst, by oskarżyć Ukrainę, sojuszników NATO o przygotowania do wykorzystania broni chemicznej i biologicznej – mówił. Jak dodał, oskarżenia te są „zupełnie bezzasadne”.

KW

Czytaj dalej:

USA nakładają kolejne sankcje na Rosję. Uderzają w rosyjską zbrojeniówkę

Parlament Europejski uchylił immunitet Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

Donald Tusk skomentował dymisję Nowaka. "To może nie ułatwić lobbowania w Brukseli"

Ekspert: Zamiast podatek dochodowy obniżać, należy go po prostu zlikwidować

Zełenski prosi NATO o przekazanie Ukrainie 1 proc. swoich samolotów i czołgów

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka