Kancelaria Premiera / Krystian Maj, PDM-owner, via Wikimedia Commons
Kancelaria Premiera / Krystian Maj, PDM-owner, via Wikimedia Commons

Rodzice mogą już wysyłać wnioski o dofinansowanie do żłobka. Komu należą się pieniądze?

Redakcja Redakcja Wychowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
ZUS przyjmuje od dziś wnioski elektroniczne o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rodzice będą mogli liczyć nawet na 400 złotych.

Od 1 kwietnia ZUS przyjmuje wnioski o dofinansowanie na pobyt dziecku z żłobku. Od północy do ZUS-u wpłynęło prawie 3 tys.  wniosków. Ponad 2 tys. z nich przesłano przez PUE ZUS.

Na dofinansowanie będą mogli liczyć rodzice dzieci, które nie są objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Rodzice mogą liczyć nawet na 400 zł miesięcznie

Kwota dofinansowania wynosi do 400 zł na dziecko miesięcznie. Suma przekazywana jest bezpośrednio instytucji (żłobkowi, klubowi dziecięcemu lub opiekunowi dziennemu. Kwota nie może jednak przewyższyć wysokości faktycznej opłaty, którą ponoszą rodzice w danym miesiącu. 

Z dofinansowania może skorzystać każdy - nie obowiązuje kryterium dochodowe.

- To oznacza, że o dofinansowanie może wystąpić każdy rodzic dziecka bez względu na osiągane dochody pod warunkiem, że dziecko nie dostaje pieniędzy z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – tłumaczyła Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za czas uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka – dodaje rzeczniczka.

Kto może otrzymać pieniądze?

Rzeczniczka zaznaczyła, że kwota dotyczy pobytu dziecka w placówce, jednak nie obejmuje wyżywienia.

Dodatkowe fundusze będzie można otrzymać również za poprzednie miesiące - od stycznia.

– Wnioski przyjmujemy od dzisiaj, ale dofinansowanie należy się od stycznia tego roku pod warunkiem, że w tym czasie dziecko uczęszczało do żłobka. Na naszej stronie internetowej jest instrukcja pokazująca jak złożyć wniosek – wyjaśniła Kowalska-Matis.

Dofinansowanie jest dedykowane rodzicom dziecka, które uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub pod opieką dziennego opiekuna, jednak instytucja musi widnieć w wykazie dziennych opiekunów. Dziecko również musi zostać wpisane do tego rejestru przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu należy przekazać dane dziecka odpowiedniej instytucji.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub za pośrednictwem własnego banku, jeśli ten udostępni taką możliwość.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo