Polska prokuratura pomoże w wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy

źródło: PAP
źródło: PAP
— Polscy prokuratorzy zwrócili się do strony ukraińskiej deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w Ukrainie — poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Dodano, że podobną deklarację skierowano do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Prokuratura Krajowa przypomniała, że śledztwo w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę wszczęto 28 lutego bieżącego roku.

— Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy — poinformowano w komunikacie na stronie PK.

Zobacz też:

Prokuratura zbiera dowody

— Czynności śledztwa koncentrują się przede wszystkim na gromadzeniu i dokumentowaniu w formie procesowej relacji świadków zbrodni wojennych, w tym przesłuchaniach obywateli Ukrainy i innych państw, którzy przybyli na teren RP w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ustalaniu osób pokrzywdzonych, zabezpieczaniu zdjęć oraz filmów dokumentujących zbrodnie wojenne — przekazała PK.

Wspólny zespół śledczy Polski, Ukrainy i Litwy

W komunikacie podano informację o umowie podpisanej na terenie Ukrainy 25 marca bieżącego roku pomiędzy Prokurator Generalną Ukrainy Iryną Wenediktową, Prokurator Generalną Litwy Nidą Grunskiene, Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro oraz I zastępcą Prokuratora Generalnego – Prokuratorem Krajowym Dariusz Barskim. Dotyczy ona utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

— Utworzenie zespołu śledczego umożliwi bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych — podkreślono.

Pomoc w wyjaśnieniu zbrodni w Buczy

Jak jednocześnie poinformowano w ramach śledztwa Prokuratury Krajowej "w związku z informacjami o zbrodniach w Buczy, z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, polscy prokuratorzy z zespołu śledczego zajmującego się sprawą wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy zwrócili się do strony ukraińskiej deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy". "Analogiczną deklarację skierowali również do prokuratorów z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze" — podano.

Prokuratura Krajowa apeluje do uchodźców

W komunikacie PK ponownie zaapelowano do uchodźców o zgłaszanie się do prokuratury, w celu składania zeznań i przekazywania dowodów zbrodni.

— W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa — zapewniła prokuratura.

Polskie śledztwo zostało wszczęte na podstawie art. 117 par. 1 Kodeksu karnego. Zakłada on, że "kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Dowody trafią do Trybunału w Hadze

Na początku marca na ten temat wypowiedział się prokurator Dariusz Barski.

— Nie jest tak, że w tej sprawie nie mamy co robić. Jesteśmy państwem granicznym i coraz więcej obywateli Ukrainy do nas dociera. Ważne są ich relacje, aby przełożyć je na dowody procesowe. Ten materiał dowodowy, który zgromadzi prokuratura może zostać potem wykorzystany też przez trybunał haski — oznajmił.

Dramatyczne doniesienia z Buczy

Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, w Internecie pojawiają się zdjęcia i nagrania, ukazujące dziesiątki zabitych cywilów na ulicach, masowe groby oraz zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

Polski prokurator oddelegowany do międzynarodowego śledztwa

Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że podjęto decyzję o oddelegowaniu polskiego prokuratora na potrzeby śledztwa Międzynarodowego Trybunału Haskiego.

— Prowadzimy również ustalenia co do możliwości oddelegowania dodatkowo eksperta z zakresu kryminalistyki — mówił wówczas wiceszef resortu Marcin Romanowski.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka