Apel prezydenta Litwy do NATO w obliczu rosyjskiego zagrożenia. "Nie ma na co czekać"

Gitanas Nausėda i Annalena Baerbock.
Gitanas Nausėda i Annalena Baerbock.
Litewski prezydent Gitanas Nauseda po spotkaniu z szefową dyplomacji Niemiec Annaleną Baerbock zaapelował, aby batalion NATO stacjonujący na Litwie pod dowództwem niemieckim wzmocnić do poziomu brygady. Minister zapewniła, że jej kraj jest na to przygotowany, ale decyzję musi podjąć Sojusz Północnoatlantycki.

Międzynarodowy „batalion NATO należy zastąpić jednostką wielkości brygady, (...) wzmocnić obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową (...), należy wzmocnić przesmyk suwalski” - czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy.

- W rozmowie z niemiecką szefową dyplomacji RFN Annaleną Baerbock w Wilnie usłyszałem dziś bardzo ważne zdanie – Twoje bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem. Zgodziła się co do konieczności dalszego zwiększania niemieckiej obecności wojskowej na Litwie - napisał prezydent Litwy na swoim Twitterze.


Przesmyk suwalski

Przesmyk suwalski oznacza w terminologii NATO polskie terytorium stanowiące połączenie terytorium państw bałtyckich z resztą państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przesmyk oddziela nas od rosyjskiego agresora w obwodzie kaliningradzkim i Białorusi, która jest sojusznikiem Moskwy w wojnie na Ukrainie. 

Minister Baerbock podczas konferencji prasowej w Wilnie podkreśliła, że obecnie w NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę omawiana jest nowa koncepcja obrony i „ważne jest, abyśmy działali zdecydowanie wspólnie jako Sojusz, a nie jako poszczególni ministrowie spraw zagranicznych”.

- Jeśli NATO zdecyduje, że batalion powinien zostać wzmocniony do poziomu brygady, wtedy my, jako Republika Federalna Niemiec, wniesiemy znaczący wkład. Zrozumiałam, że jest taka potrzeba i Niemcy będą działać zgodnie z nią - komentowała propozycję Litwy Baerbock. 

Obecnie na Liwie stacjonuje około 1600 żołnierzy NATO, w tym 900 niemieckich. Podobnie jak nad Polską, tak i tam w ostatnich tygodniach niebo patrolują amerykańskie samoloty. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka