PAP/EPA
PAP/EPA

Ostatnie sondaże przed II turą wyborów we Francji. Czy może dojść do sensacji?

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Podano ostatnie sondaże przed niedzielnymi wyborami we Francji. Z ostatnich badań wynika, że przewaga obecnego prezydenta może wynosić od 10 do 14 punktów procentowych.

Druga tura wyborów we Francji odbędzie się w niedzielę. Francuzi będą wybierać głowę państwa na kolejne pięć lat pomiędzy Emmanuelem Macronem, a liderką prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Wyborcy Jean-Luca Melenchona zdecydują

W badaniu Ipsos Macron prowadzi 57 do 43 proc, natomiast racownie Ifop i Harris wskazują na poparcie 55 proc. dla Macrona i 45 proc. dla Le Pen. Natomiast w badaniu Elabe Macron może liczyć na 55,5 proc. a Le Pen na 44,5 proc. głosów. W sondażu OpinionWay wynik jest identyczny jak w Ipsos. 

Według dr Łukasza Maślanki z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o wyniku w dużej mierze w niedzielnych wyborach zadecydują wyborcy, którzy w pierwszej turze głosowali na kandydata skrajnej lewicy Jean-Luca Melenchona. Osiągnął on bardzo dobry wynik, zdobywając 22 proc. głosów. 

- Prawdopodobieństwo zwycięstwa Macrona jest wysokie, ale nie można powiedzieć, że wszystko już wiemy. Bardzo wiele będzie zależało od mobilizacji elektoratów kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze, zwłaszcza kandydata skrajnej lewicy Jean-Luca Melenchona, który uzyskał rewelacyjny wynik, zdobył 22 proc. głosów i o mało co nie wyprzedził Marine Le Pen - przypomniał w rozmowie z Interią dr. Łukasz Maślanka.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka