Jest porozumienie w negocjacjach między PAŻP a kontrolerami ruchu lotniczego

PAP,  WARSZAWA POROZUMIENIE PAŻP Z KONTROLERAMI
PAP, WARSZAWA POROZUMIENIE PAŻP Z KONTROLERAMI
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego podpisali w czwartek porozumienie. Dokument będzie obowiązywał do 10 lipca br. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że transport lotniczy będzie odbywał się teraz bez żadnych zaburzeń.

"To nie jest koniec wojny, to jest rozejm" 

"Udało się nam dojść do porozumienia. Przy czym musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny to, jest rozejm" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. lotnictwa wiceprzewodniczący ZZ KRL Andrzej Fenrych.

Jak dodał, "w imię dalszej dobrej współpracy, ponieważ PAŻP zobowiązała się do rozpoczęcia audytu i restrukturyzacji, (...) aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce, by Polacy mogli korzystać swobodnie z podróży lotniczych, by firmy lotnicze, które ucierpiały w pandemii, miały szansę normalnie rozwijać swój biznes w rozpoczynającym się sezonie letnim, poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało się nam porozumieć".

Fenrych powiedział, że porozumienie ZZ KRL z PAŻP ma obowiązywać do 10 lipca br.

Minister Adamczyk zapewnił, że "transport lotniczy w Polsce w najbliższych dniach, najbliższych tygodniach jest niezaburzony". Jak dodał, jest "przekonany, że i w najbliższych miesiącach i latach".

Uniknięcie czarnego scenariusza 

Zawarcie porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusz dla polskiej przestrzeni powietrznej - ograniczenia liczby lotów - wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

"Dzięki konstruktywnym rozmowom, jak wszyscy zauważyli, których dynamika wzrosła w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, to porozumienie (z kontrolerami ruchu lotniczego - PAP) pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiej przestrzeni powietrznej, dla polskiego nieba" - powiedział Adamczyk.

"Chciałem podziękować za to, że w sytuacji szczególnej, którą dzisiaj mamy - wojny za wschodnią granicą, polska przestrzeń powietrzna będzie służyła wsparciu Ukrainy, nie będzie przestrzenią zamkniętą, nie będzie przestrzenią z ograniczoną ilością lotów" - dodał minister.

Jak powiedział Adamczyk, rozporządzenie Rady Ministrów, które ograniczało ilość lotów w polskiej przestrzeni powietrznej od 1 maja, w przypadku gdyby do porozumienia nie doszło, zostanie zmienione.

"Przygotowane są wszystkie stosowne dokumenty. (...) Mam nadzieję, że w dniu jutrzejszym skutki tego rozporządzenia zostaną wycofane" - podkreślił Adamczyk.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka