Rosyjskie władze grożą Zachodowi. Ukraina: Mamy prawo atakować rosyjskie terytorium

źródło: Flickr / nhien tran; Twitter / C4H10FO2P
źródło: Flickr / nhien tran; Twitter / C4H10FO2P
Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak napisał na Twitterze wpis, w którym odniósł się do słów sekretarza stanu USA Anthonego Blinkena, mówiących o rozważeniu przez Ukrainę uderzenia w rosyjskie bazy wojskowe. Z kolei rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa ostrzegła państwa zachodnie przed zachęcaniem Ukrainy do ostrzałów terytorium Rosji.

Doradca Zełenskiego zapewnia o obronie Ukrainy

— Ukraina powinna zdecydować, czy uderzyć w rosyjskie obiekty wojskowe - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Rosja zaatakowała Ukrainę i zabijała ludność cywilną. Ukraina będzie się bronić w jakikolwiek sposób, łącznie z uderzeniami na magazyny i bazy zabójców w Rosji. Świat uznaje to prawo — napisał na Twitterze doradca Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Rzecznik rosyjskiego MSZ ostrzega Zachód

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, podczas konferencji prasowej po raz kolejny ostrzegła kraje zachodnie, w szczególności Wielką Brytanię, przed zachęcaniem Ukrainy do ostrzałów miejsc znajdujących się na terytorium Rosji. 

— Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był wykorzystywany przez Zachód — mówiła Zacharowa. Przestrzegła Zachód, by ten przestał próbować cierpliwości Rosji.

Zacharowa zagroziła także ostrzałami zachodnich dygnitarzy, wizytujących na Ukrainie.

— Taka agresja na Rosję nie może pozostać bez odpowiedzi. Chcielibyśmy, aby Kijów i zachodnie stolice poważnie potraktowały oświadczenie rosyjskiego ministerstwa obrony, że dalsze prowokacje skłaniające Ukrainę do uderzenia na rosyjskie obiekty spotkają się z ostrą reakcją ze strony Rosji — oznajmiła.

Brak odpowiedzi Ukrainy w kwestiach porozumienia pokojowego

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wspomniała także o braku reakcji Ukrainy na propozycję porozumienia pokojowego, o którym rozmawiano w Stambule.

— Rosja nadal nie otrzymała odpowiedzi od Ukrainy w sprawie jej ostatnich propozycji ewentualnego porozumienia pokojowego — przekazała.

— Do dzisiejszego ranka strona rosyjska nie otrzymała odpowiedzi — oznajmiła. Obie strony konfliktu miesiąc temu spotkały się na negocjacjach pokojowych w Stambule. Od tego czasu nie nastąpił jednak żaden znaczący przełom.

Bezpieczeństwo Europy zagrożone

— Wysyłanie ciężkiej broni i innej broni do Ukrainy jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego — ostrzegł Kreml.

Dmitrij Pieskow odniósł się do przemówienia brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss,  która wzywała sojuszników Kijowa do zwiększenia produkcji wojskowej w celu pomocy Ukrainie.

— Skłonność do pompowania broni, w tym ciężkiej do Ukrainy, to działania zagrażające bezpieczeństwu kontynentu, wywołujące niestabilność — oznajmił Pieskow.


RB


Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka