Rosyjski kadet. Moskwa, Rosja. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Rosyjski kadet. Moskwa, Rosja. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Będzie nowy front? „Wojska rosyjskie są w gotowości bojowej”

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej i trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów – oznajmił we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Sytuacja pozostaje trudna"

Według ukraińskiego dowództwa wojskowego „w naddniestrzańskim rejonie Republiki Mołdawii sytuacja pozostaje trudna. Pododdziały grupy operacyjnej wojsk rosyjskich nadal są w pełnej gotowości bojowej”.

Polecamy:

Prezydent Duda: Tylko brutalna siła może powstrzymać Rosję

Ile wynoszą unijne kary dla Polski ws. praworządności. Kwota szokuje

Sztab Generalny poinformował też w wieczornym komunikacie, że na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim pododdziały sił zbrojnych Białorusi kontynuują wzmacnianie granicy z Ukrainą w obwodach brzeskim i homelskim, zaś okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego nadal atakują ogniem rakietowym obiekty cywilnej infrastruktury Ukrainy.

Sztab zaznaczył, że przeciwnik kontynuuje działania ofensywne w celu przejęcia pełnej kontroli nad terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego oraz utrzymania korytarza lądowego między tym regionem a Krymem.

Sytuacja na frontach

Rosjanie nadal ostrzeliwują z artylerii Charków i prowadzą natarcie na kierunku iziumskim. Z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji w okolice Iziumu ściągnięto baterię ciężkich samobieżnych moździerzy Tulipan.

Na kierunku donieckim i taurydzkim siły rosyjskie przypuszczając ataki lotnicze i artyleryjskie na ukraińskie pozycje. W dalszym ciągu celem przeciwnika jest uzyskanie pełnej kontroli nad miastami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz rozwinięcie ofensywy na Łyman, Siewiersk i Słowiańsk w obwodzie donieckim.

W niektórych rejonach siły rosyjskie tworzy drugą linię obrony.

W Mariupolu Rosjanie nadal blokują wojska ukraińskie w rejonie kombinatu Azowstal i atakują go ogniem artyleryjskim oraz czołgami.

KW

Obejrzyj: Gościem Salon24.pl jest rzecznik rządu Piotr Muller. "Putin jest zbrodniarzem wojennym"


Czytaj dalej:

Borsuk obiektem pożądania - hiszpańskie media chwalą polski pojazd bojowy

Defilada zwycięstwa w Moskwie - Putin już nie może chwalić się tak jak dawniej

Rosyjsko-izraelska wojna dyplomatyczna. "Rząd rosyjski musi przeprosić Żydów"

Emerytka przez 2 tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Rosjanie rozjechali jej dom

Czy Rosjanie zaatakują Mołdawię i dlaczego Ukraina może nie zostać przyjęta do Unii

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka