Polska zablokowała konta rosyjskim dyplomatom. Poznaliśmy kwotę

Polska na początku inwazji na Ukrainę zablokowała konta ambasady Rosji w Warszawie. Źródło: Twitter/@rusemb_pl
Polska na początku inwazji na Ukrainę zablokowała konta ambasady Rosji w Warszawie. Źródło: Twitter/@rusemb_pl
Polska na początku inwazji na Ukrainę zablokowała konta ambasady Rosji w Warszawie. "Rzeczpospolita" donosi, że prokuratura zajęła niemal 5 mln zł.

Po wybuchu wojny na Ukrainie zablokowane zostały konta bankowe ambasady rosyjskiej w Warszawie. Decyzje tłumaczono, że pieniądze mogą zostać wykorzystane do finansowania działalności terrorystycznej lub prania brudnych pieniędzy. Jak donosi "Rzeczpospolita" blokada dotyczy środków na prawie 800 tys. złotych oraz 912 tys. dolarów - łącznie niemal 5 mln złotych. 

– Konta zostały zablokowane decyzją najpierw Ministerstwa Finansów, a następnie decyzją polskiej prokuratury pod zarzutem, że mogą być wykorzystywane do prania nielegalnie pozyskanych środków lub finansowania terroryzmu – tłumaczył Siergiej Andriejew.

Rosjanie oburzeni decyzją 

Strona rosyjska nie godzi się z decyzją. Według "Rz" zażalenie na blokadę środków złożył do Prokuratury Krajowej ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Twierdzi on, że takie zachowanie jest naruszeniem konwencji wiedeńskiej i w utrzymanym w stanowczym tonie piśmie twierdzi, że zajęto środki na „bieżącą obsługę” placówki.

"Tymczasem powód blokady środków był inny – próba wypłaty przez rosyjskich dyplomatów dużej sumy w gotówce" – możemy przeczytać w "Rzeczpospolitej". Transakcje zostały wstrzymane przez generalnego inspektora informacji publicznej. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka