PKN Orlen poinformował, że zarząd spółki zgodził się na inwestycje w postaci budowy nowej wytwórni tlenu i azotu. Źródło: commons.wikimedia.org CC BY 3.0
PKN Orlen poinformował, że zarząd spółki zgodził się na inwestycje w postaci budowy nowej wytwórni tlenu i azotu. Źródło: commons.wikimedia.org CC BY 3.0

Kolejna duża inwestycja PKN Orlen. W Płocku powstanie wytwórnia tlenu i azotu

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
We wtorek PKN Orlen poinformował, że zarząd spółki zgodził się na inwestycje w postaci budowy nowej wytwórni tlenu i azotu. Znajdować się ona będzie na terenie płockiej rafinerii. Szacowany koszt inwestycji to 760 mln zł, budowy natomiast podejmie się niemiecka firma Linde.

Jak podał PKN Orlen w komunikacie, nowa wytwórnia będzie produkować 38,5 tys. m sześc. tlenu na godzinę oraz 75 tys. m sześc. azotu na godzinę. Gazy mają być wykorzystywane przez powstający kompleks Olefiny III i inne instalacje w Płocku. Zakończenie inwestycji jest planowane na początek 2025 r. - zaznaczył Orlen.

Poszerzenie oferty produktowej 

Jak podała spółka, zarząd PKN Orlen wyraził zgodę na realizację tej inwestycji 12 kwietnia br., a Rada Nadzorcza wyraziła swoją zgodę 20 kwietnia br.

PKN Orlen podkreślił, że dzięki zgodzie Rady Nadzorczej możliwe będzie podpisanie umowy na budowę nowej jednostki Wytwórni Tlenu i Azotu III z firmą Linde GmbH w formule EPC, po wynegocjowaniu wszystkich warunków umownych.

W wyniku realizacji inwestycji zostanie poszerzony portfel oferowanych produktów o wysokomarżowe gazy ciekłe oraz osiągnięte zostaną oszczędności z tytułu poprawy efektywności operacyjnej i procesowej - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen to największa polska firma, działająca w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Największym pojedynczym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma 27,52 proc. akcji. Kapitalizacja to obecnie ok. 32 mld zł. PKN Orlen ma sześć rafinerii - w Polsce, Czechach i na Litwie; rocznie przerabia 29,5 mln ton ropy naftowej. Ma też największą liczbę stacji paliw w Polsce; posiada je także na kilku innych rynkach w Europie - m.in. w Czechach i na Słowacji.

Ponadto koncern sprzedaje 40 produktów petrochemicznych do ponad 60 krajów. W ostatnich latach koncern przejął już kontrolowaną przez państwo energetyczną spółkę Energa, jest w trakcie przejmowania także kontrolowanego przez państwo Lotosu. W trzecim kwartale br. ma nastąpić fuzja z PGNiG.

MP

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka