Wołodymyr Zełenski i Olena Zełenska w Dniu Wyszywanki w 2020 roku, fot. Presidential Office of Ukraine
Wołodymyr Zełenski i Olena Zełenska w Dniu Wyszywanki w 2020 roku, fot. Presidential Office of Ukraine

Dzień Wyszywanki. Ukraińcy jednoczą się w czasie wojny

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W trzeci czwartek maja Ukraińcy świętują tradycyjny Dzień Wyszywanki. Wyszywanka to haftowana koszula w kolorowe wzorki. W realiach wojny, święto jest okazją do zjednoczenia uchodźców, ale też integracji z narodem, napadniętym przez Rosję.

Światowy Dzień Wyszywanki

Światowy Dzień Wyszywanki nie jest typowym świętem religijnym ani państwowym. Dziś Ukraińcy udają się do pracy, na prywatne spotkania czy do urzędów w wyszywanych koszulach i bluzach. Wydarzenie zainaugurowali studenci z uniwersytetu w Czerniowcu na Ukrainie. W Polsce wspólne wyszywanie wspólnie obchodzono przed rosyjską inwazją szczególnie tam, gdzie mieszkały największe skupiska diaspory ukraińskiej. Do tej pory Dzień Wyszywanki nie był powszechnie znany w naszym kraju, często też myli się haft ukraiński z rosyjskim i białoruskim.  

Zobacz: 

Zełenscy składają życzenia

- Szczęśliwego Dnia Wyszywanki! - życzy wszystkim rodakom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk sam przyodział wyszywany strój. 

 

"Ukraińcy obchodzą ten dzień od wielu lat, ale wojna nadała mu nowy wymiar. Być może po raz pierwszy tak mocno odczuliśmy wpływ słynnej frazy o "haftowanym kodeksie narodu". Po raz pierwszy sprawa stała się tak osobista i gorzka. Po raz pierwszy była mowa o naszych strasznych stratach i koniecznym zwycięstwie nad wrogiem oraz o żalu" - napisała Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska.

Haftowana koszula to symbol wolnych ludzi!

- Ukraińska haftowana koszula opowiada o miłości, walce i zwycięstwie. Jego ozdoba i każda nić zamienia zwykłe płótno w naszą najmocniejszą zbroję. I bez względu na to, jak różne są jego wzory, jednoczą Ukraińców przez wieki i granice. Haftowana koszula to symbol wolnych ludzi! - to opis na profilu ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU). 

- Państwo ukraińskie jest zszyte mocną nicią miłości i szacunku - czytamy o Dniu Wyszywanki w przekazie ukraińskiego resortu obrony. 

 

Akcja z haftowanymi koszulami zyskuje popularność w sieci z okazji święta. 


 

 

Dzień Wyszywanki obchodzi też polska ambasada w Tajlandii.


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka