Część rady chciała odsunięcia Holeckiej i Olechowskiego fot. TVP
Część rady chciała odsunięcia Holeckiej i Olechowskiego fot. TVP

Rozłam w radzie programowej TVP. Część chciała odsunięcia Holeckiej i Olechowskiego

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Część rady programowej TVP chciała odsunięcia Danuty Holeckiej i Jarosława Olechowskiego. Odpowiedzialni za programy informacyjne i publicystyczne mieli zostać zdymisjonowani ze względu na sposób, w jaki TVP realizuje działania propagandowe.

Rada liczy 15 osób i podobnie jak w Radzie Mediów Narodowych czy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji obóz władzy ma większość potrzebną do podejmowania decyzji.

Część rady programowej TVP krytycznie o działaniach telewizji

Rada programowa TVP oceniła pozytywnie "Sprawozdanie Zarządu z realizacji misji publicznej za rok 2021". Pod uchwałą podpisał się przewodniczący rady Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON i senator PiS.

Pięcioro członków rady - Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Artur Andrysiak (prezes zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza), Janusz Daszczyński (były prezes TVP), Krzysztof Luft (były członek KRRiT) miało inne zdanie. W zdaniu odrębnym znalazły się bardzo krytyczne oceny informacji w TVP. Członkowie rady zarzucają też telewizji działania propagandowe. 

"Zarówno program informacyjny TVP Info, jak i audycje informacyjne i publicystyczne nadawane na innych antenach zostały zamienione w tubę propagandową rządu i rządzącej partii, na skalę niespotykaną w demokratycznym świecie. Działania propagandowe są realizowane w sposób, który może przyprawiać o zażenowanie poziomem profesjonalnym, naginaniem rzeczywistości i propagandowym brakiem umiaru prowadzącym do śmieszności" - napisano w zdaniu odrębnym.

Ataki TVP na Donalda Tuska naruszeniami

Później Rada odrzuciła projekt uchwały autorstwa Krzysztofa Lufta, w którego można się dowiedzieć, że TVP nie realizuje misji publicznej i narusza art. 21 prawa medialnego w programach informacyjnych.

"W związku z regularnym stwierdzaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w odpowiedzi na skargi, naruszania art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji w audycjach informacyjnych TVP Rada Programowa TVP oczekuje od Zarządu TVP S.A. podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań w celu przywrócenia przestrzegania prawa i podstawowych zasad określonych w Ustawie" - czytamy w projekcie uchwały. Wśród naruszeń znalazły się liczne ataki na Donalda Tuska.

"Fakt, że na przestrzeni kilku miesięcy KRRiT wielokrotnie i bezskutecznie w tej samej sprawie zwraca uwagę nadawcy na naruszanie art. 21, świadczy o notorycznym i uporczywym łamaniu zasad bezstronności i rzetelności w audycjach informacyjnych i publicystycznych TVP. Utrzymywanie stanu permanentnego naruszania prawa przez nadawcę publicznego jest w najwyższym stopniu naganne i sytuacja ta musi zostać przerwana, a osoby za nią odpowiedzialne odsunięte od kierowania programem w zakresie informacji i publicystyki" - napisano w projekcie uchwały.

Konsekwencje miały dotyczyć więc Danuty Holeckiej, odpowiedzialnej za "Wiadomości" i Jarosława Olechowskiego, który odpowiada za Telewizyjną Agencję Informacyjną. A ta sprawuje kontrolę nad wszystkimi programami informacyjnymi TVP.

Projektu uchwały nie udało się jednak przeforsować. Ocena większości rady na temat TVP jest pozytywna.

Czytaj dalej: 

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura