Niezwykły jubileusz Królowej Elżbiety II. Wydała specjalne oświadczenie

Królowa Elżbieta II rządzi Wielką Brytanią już od 70 lat. PAP/EPA/Sgt Donald C Todd/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT
Królowa Elżbieta II rządzi Wielką Brytanią już od 70 lat. PAP/EPA/Sgt Donald C Todd/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT
W Wielkiej Brytanii rozpoczynają się czterodniowe główne obchody Platynowego Jubileuszu - Królowa Elżbieta II panuje już od 70 lat. Uroczystości mają być równie spektakularne, jak ich okazja, która jest wyjątkowa nie tylko w skali tego kraju. Królowa Elżbieta przekazała też wiadomość do poddanych.

Królowa Elżbieta II rekordzistką. Nikt tak długo nie panował w Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta II jest bowiem nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią najdłużej panującą osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić w połowie czerwca.

Tak naprawdę 70. rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła już 6 lutego, ale tak samo, jak przy okazji Złotego Jubileuszu w 2002 r. i Diamentowego w 2012 r., główne obchody przeniesiono na początek czerwca, który daje większą szansę na ładną pogodę. Poza tym 2 czerwca jest rocznicą koronacji królowej, która odbyła się w 1953 r.  Królowa Elżbieta II jest pierwszym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, który obchodzi Platynowy Jubileusz.


Królowa Elżbieta II zwraca się do poddanych

Na stronie royal.uk pojawił krótki komunikat z wiadomością od Królowej Elżbiety II.

"Nadal jestem zainspirowana okazaną mi życzliwością i mam nadzieję, że nadchodzące dni będą okazją do refleksji nad tym wszystkim, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat" - przekazała królowa.

"Dziękuję każdemu, kto zaangażowany był w zwoływanie społeczności, rodzin, sąsiadów i przyjaciół w celu zaznaczenia mojego Platynowego Jubileuszu w Wielkiej Brytanii i całym Zjednoczonym Królestwie. Jestem pewna, że na tym uroczystym wydarzeniu zostanie stworzonych wiele radosnych wspomnień” - twierdzi królowa.

Królowa Elżbieta II będzie miała co podziwiać

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek o godz. 10 (godz. 11 w Polsce) od specjalnej edycji Trooping the Colour - corocznej parady wraz z przeglądem wojsk, która odbywa się w centrum Londynu z okazji urodzin królowej. Parada, w której wzięło udział ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, wyruszyła spod Pałacu Buckingham, przeszła przez reprezentacyjną aleję The Mall na Horse Guards Parade, plac defilad, na którym odbywa się przegląd wojsk, po czym wróciła do Pałacu Buckingham. Członkowie rodziny królewskiej mieli obserwować początek i koniec z balkonu Pałacu Buckingham, a także przegląd wojsk na Horse Guards Parade. Zwieńczeniem parady był przelot nad Pałacem Buckingham samolotów z eskadry akrobacyjnej RAF-u - Red Arrows. 

Na balkonie pałacu zabrakło jednak dwóch członków rodziny królewskiej, którzy z różnych powodów wycofali się z czynnego udziału w niej - średniego syna królowej, księcia Andrzeja, oraz jej wnuka, księcia Harry'ego.

W czwartek wieczorem w 2000 miast, miasteczek i wsi w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i terytoriach zamorskich zapalone zostaną sygnały świetlne. Łańcuch świetlny, którego niegdyś używano do komunikacji, obecnie ma być symbolem jedności ponad miastami, granicami, krajami. Taki łańcuch świetlny został zapalony w 1897 r., aby uczcić Diamentowy Jubileusz królowej Wiktorii, a w 1977, 2002 i 2012 r. - Srebrny, Złoty i Diamentowy Jubileusz Elżbiety II.

W piątek na godz. 11.30 w londyńskiej katedrze św. Pawła zaplanowana jest msza dziękczynna za królową i jej panowanie. Nie będzie wprawdzie uroczystego przejścia na nabożeństwo, gdyż królowa zdecydowała, że aby nie wchodzić po stromych schodach, skorzysta z bocznego wejścia, za to przed rozpoczęciem mszy między o godz. 10.50 zabrzmi Wielki Paweł, największy dzwon kościelny w kraju. Będzie to ósmy raz od czasu zakończonej w 2021 r. renowacji, kiedy będzie rozbrzmiewał. Potem, o godz. 12.25, w Guildhall, siedzibie władz miejskich gminy City of London, odbędzie się przyjęcie.

W sobotę królowa i inni członkowie rodziny królewskiej mają wziąć udział w derbach na torze wyścigów konnych Epsom Downs w hrabstwie Surrey. Epsom Derby to jedyny z pięciu głównych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii, którego żaden z koni należących do monarchini jeszcze nie wygrał. Królową na torze ma powitać szpaler honorowy złożony z 40 byłych i obecnych dżokejów.

Wieczorem w sobotę na dziedzińcu Pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Przyjęcie w Pałacu, czyli koncert muzyki rozrywkowej. W czasie 2,5-godzinnego koncertu wystąpią m.in. Queen i Adam Lambert, Rod Stewart, Diana Ross, Duran Duran, Alicia Keys, Andrea Bocelli, Hans Zimmer i Sam Ryder. Koncertowi towarzyszyć będzie wyreżyserowane przez Andrew Lloyda Webbera widowisko pokazujące zmiany, jakie zaszły w Wielkiej Brytanii w czasie panowania królowej w dziedzinie mody, muzyki, sportu i środowiska. Koncert przed Pałacem Buckingham będzie mogło obejrzeć na żywo 22 tys. osób, które wylosowały darmowe wejściówki, z których 5000 było przeznaczonych dla kluczowych pracowników.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka