Gigantyczne pieniądze dla samorządów. Rząd chce wzmocnić drogi do terenów inwestycyjnych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (L) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber (P). Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (L) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber (P). Fot. PAP/Piotr Nowak
Rząd planuje przeznaczyć około 3 mld zł dla samorządów na dofinansowanie rozbudowy sieci dróg do nowych terenów inwestycyjnych i na ich uzbrojenie - poinformował podczas wtorkowej konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Nabór poprowadzi BGK

Inwestycje te będą realizowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Nabór będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Polecamy:

Rosyjscy najeźdźcy nie mogą czuć się bezpieczni. Ukraińska koza posłała kilku do diabła

Na taką broń czekali Ukraińcy. Niemcy wywiązały się z obietnicy

– Dzisiaj zostanie ogłoszony kolejny nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Tym razem będzie dotyczył infrastruktury dojazdowej do stref ekonomicznych, do stref gospodarczych – powiedział Weber.

– Chcemy przeznaczyć w ramach dzisiaj ogłoszonego naboru około 3 mld zł i przekazać te środki jednostką samorządu terytorialnego – dodał.

Rząd skupia się na inwestycjach drogowych

Wiceminister podkreślił, że w tym naborze rząd skupia się na inwestycjach drogowych, które polegają na poszerzeniu potencjału gospodarczego.

– Dostrzegamy tutaj duże potrzeby, wiemy, że samorządy chcą otwierać nowe tereny pod inwestycje gospodarcze, muszą w odpowiedni sposób te tereny uzbroić. Muszą doprowadzić drogi i wszelkiego rodzaju media, które są potrzebne do tego, aby działalność gospodarcza była w danym miejscu prowadzona – dodał Weber.

Wiceminister poinformował, że nabór będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego przez trzy tygodnie, a jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć dwa wnioski, jeden do maksymalnej kwoty 250 mln zł, a drugi do maksymalnej kwoty 100 mln zł.

Udział środków jednostki samorządu terytorialnego w tych projektach będzie wynosił 2 proc.

Tereny pod inwestycje. "Pomóc je samorządom uzbroić"

Obecny na konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wyjaśnił, że samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie do 12 lipca tego roku, a środki będą mogły być również przeznaczone na uzbrojenie terenu pod inwestycje.

Dodał, że w Polsce jest „pewnego rodzaju niedobór” dużych terenów przemysłowych, przez co inwestorzy znajdowali miejsca na swoje inwestycje poza Polską, w krajach sąsiednich. – Stąd propozycja, żeby znaleźć kilka lub kilkanaście bardzo dużych obszarów w Polsce, które już są przeznaczone w planach pod przemysł, i pomóc samorządom je uzbroić – powiedział Buda.

Weber przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach różnych programów związanych z infrastrukturą przeznaczył dla samorządów w ciągu ostatnich siedmiu lat ponad 52 mld zł.

Wyjaśnił, że większość z tych pieniędzy zostało przeznaczone na inwestycje poprawiające jakość dróg już istniejących.

KW

Czytaj dalej:

Zełenski ma propozycję dla Orbana. Zdobył się też na podziękowania

Guns N' Roses w Warszawie. Wielkie wzruszenia i dźwiękowa katastrofa?

Izraelskie wycieczki w Polsce i broń Szin-Betu. Ambasador Izraela zabrał głos

Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie

Zacharowa grozi w swoim stylu Litwie. Powiedziała o "konsekwencjach"

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka