Polskie projekty powalczą o miano najlepszego budynku świata. Źródło: commons.wikimedia.org, Wizualizacja/Kuryłowicz & Associates
Polskie projekty powalczą o miano najlepszego budynku świata. Źródło: commons.wikimedia.org, Wizualizacja/Kuryłowicz & Associates

WAF22. Polskie projekty powalczą o miano najlepszego budynku świata

Redakcja Redakcja Architektura Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Projekty polskich architektów zaprezentują się na jednym z najbardziej najważniejszych światowych konkursów w branży architektonicznej World Architecture Festival 2022. Polska Zagroda krakowskiego BXB studio Bogusława Barnasia oraz gmach Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego studia Kuryłowicz & Associates powalczą o prestiżowy tytuł najlepszego budynku świata.

Kto powalczy na WAF22?

Jak możemy przeczytać na stronie World Architecture Festival 2022, to największa światowa impreza architektoniczna. Wyniki konkursu, na którym zaprezentują się polskie budowle poznamy 2 grudnia w Lizbonie. 

Oprócz polskich biur, nominowane są również takie tuzy światowej architektury jak Broadway Malyan, Foster + Partners, Henning Larsen, MVRDV, czy Zaha Hadid Architects. Jak przyznaje Bogusław Barnaś, z krakowskiego BXB studio, "to zaszczyt znaleźć się w takim gronie.

Polska Zagroda "to niesamowite miejsce"

Polska Zagroda to jeden z 17 obiektów nominowanych w kategorii „House and Villa – Rural/Coastal”. Jak przyznaje Bogusław Barnaś, "jest ona niesamowitym miejscem, idealnie oddającym klimat dawnej polskiej wsi". 

Barnaś wyjaśnił również ideę projektu: – Polska Zagroda to dom, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują niezwykle dynamiczną przestrzeń. Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku - wyjaśnia w "Dzienniku Polskim".

Krakowskie studio BXB - Polski Dom 

Krakowskie studio BXB na festiwalu nominowane jest w dwóch kategoriach. Oprócz wspomnianego już projektu Polska Zagroda, który powalczy o prestiżowy tytuł najlepszego budynku świata, nominowany w kategorii "Future Project - House” został Polski Dom, niezrealizowany jeszcze projekt studia BXB. Warto dodać, że do tej kategorii trafiło tylko 8 wyjątkowych wizji.

– Projekt ten został przedstawiony m.in. na London Festival of Architecture, a także podczas wystawy „Architektura zakorzeniona w tradycji”, stał się też inspiracją dla wielu architektów z Polski, zwłaszcza tych tworzących na Podhalu – podkreśla Bogusław Bernaś, dodając przy tym, że Dom Polski nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej.

Gmach Wydziału Lingwistyki Stosowanej również powalczy na WAF22

Kolejnym polskim budynkiem, który powalczy o miano najlepszego budynku świata będzie gmach Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego studia Kuryłowicz & Associates, który został oddany do użytku na początku br. roku. 

"Architektura budynku jest lekka, może nawet miejscami zwiewana, ujęta w wyrafinowaną ramę ze stali, betonu, miedzi i szkła” – tak m.in. swoje dzieło przedstawia studio Kuryłowicz & Associates.

Budynek przy Dobrej 55 powstał w oparciu o rozwiązania ekologiczne i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poza 92 salami dydaktycznymi, 39 pomieszczeniami naukowo-badawczymi, 7 salami konferencyjnymi, przestrzeniami wypoczynkowymi oraz salą multimedialną, która pomieści 150 osób, w gmachu będą się również znajdować: przestrzeń biblioteczna, administracyjna, socjalna, gastronomiczna oraz techniczna. Na dachu znajduje się ogród, z którego widać panoramę lewobrzeżnej Warszawy. W części podziemnej zlokalizowano garaż.

MP

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości