Ukraina: Na piątek Rosja szykuje atomową prowokację

"Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Fot. PAP/EPA
"Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". Fot. PAP/EPA
Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy – poinformował w czwartek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Rosjanie pilnie opuścili atomową elektrownię

„Okupanci ogłosili niespodziewany »dzień wolny« w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 19 sierpnia ma się tam znajdować jedynie personel operacyjny. Dla wszystkich innych pracowników wejście będzie zamknięte. Wiadomo również, że przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, którzy w ostatnim czasie stale przebywali na stacji, pilnie opuścili teren obiektu” – przekazał HUR.

Polecamy:

"Zakazać małpek, reklamy, nocnej sprzedaży alkoholu. Niech Ziobro wreszcie się ruszy"

Cała Polska żyła jego wyścigiem. Robert Karaś przekazał złe wieści

Jednocześnie wywiad podał, że ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej obwieściło o rzekomym przygotowaniu „aktu terrorystycznego” przez Siły Zbrojne Ukrainy. Poinformowano, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa szykowana jest głośna prowokacja, która ma na celu oskarżenie Federacji Rosyjskiej o katastrofę techniczną. Zgodnie z oczekiwaniami o przygotowywanie aktu terrorystycznego Rosjanie oskarżają władzę ukraińską - pisze wywiad.

Rosjanie mogą "podnieść stawkę"

Z uzyskanych przez HUR informacji wynika również, że po ostrzale siłowni jądrowej Rosjanie mogą „podnieść stawkę” i dokonać prawdziwego aktu terrorystyczny w największej elektrowni atomowej w Europie. Do tego chcą połączyć tę zbrodnię z wizytą sekretarza generalnego ONZ na Ukrainie - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Ukraińscy pracownicy stacji są - według doniesień mediów - zabijani, a rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

KW

Czytaj dalej:

„Glapiński jako szef NBP powinien unikać tak bardzo zaangażowanych politycznie wystąpień”

Niepokojące wieści z Kaliningradu. Rosja umieściła tam bardzo groźną broń

Zatrucie Odry. Najnowsze wyniki polskich badań potwierdzają niemiecką hipotezę

"Nowy Czeczko". Kolejny Polak poprosił o status uchodźcy na Białorusi

Arbuz grozy. Burza w sieci o paragon z osiedlowego sklepu

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka