Jacek Kurski, fot. vod.tvp.pl
Jacek Kurski, fot. vod.tvp.pl

Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 130
Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Na stanowisko powołała Mateusza Matyszkowicza – dowiedział się portal i.pl. Zarząd będzie teraz jednoosobowy. Informację potwierdził członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

Na początku posiedzenia RMN Jacek Kurski przedstawił prezentację dotyczącą planowanych wydatków i inwestycji TVP. Następnie przewodniczący rady Krzysztof Czabański zarządził głosowanie za jego odwołaniem. Wszyscy przedstawiciele PiS byli za. Informację o odwołaniu Jacka Kurskiego przekazał na Twitterze jako pierwszy były prezes TVP i członek RMN z ramienia lewicy Robert Kwiatkowski.

Zobacz: MON zamawia w Kielcach skuteczną broń. Sprawdziła się w obronie Ukrainy

Kurski był prezesem TVP od 2016 roku

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. Odwołany został w marcu 2020 roku, do zarządu spółki wrócił na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a ponownie na prezesa został mianowany w sierpniu 2020 roku.

Jeszcze kilka godzin temu w mediach społecznościowych chwalił się oglądalnością weekendowych propozycji TVP i nic nie wskazywało, że miałby rezygnować ze stanowiska.

Do odwołania Jacka Kurskiego odniósł się rzecznik PiS Radosław Fogiel. "Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania" - napisał na Twitterze. Nieoficjalnie mówi się, że odwołany prezes TVP chciałby wrócić do polityki.


Kim jest Mateusz Matyszkowicz?

Mateusz Matyszkowicz ma 41 lat. Od 2017 roku umacniał wpływy na Woronicza, był dyrektorem TVP1 oraz TVP Kultura. W kwietniu 2019 roku wszedł do zarządu telewizji publicznej. Matyszkowicz należy też do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przewodniczy zespołowi ds. dobrego imienia i historii Polski przy TVP. Jest też członkiem jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Przed objęciem władzy przez PiS kierował pismem kulturalnym "Fronda Lux", publikował też m.in. w "Teologii Politycznej". Z wykształcenia Matyszkowicz jest filozofem, a studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma czworo dzieci.

- Jestem pewien, że prezes Mateusz Matyszkowicz wzmocni ofertę merytoryczną TVP - przekazał PAP przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

ja

Czytaj także:

Brutalny atak nożowników w Kanadzie, jest wiele ofiar

Tajemnicza katastrofa samolotu na Bałtyku. Jego dziwny lot śledziły śmigłowce NATO

Powstaje baza danych o błędach medycznych. W Polsce skala problemu jest duża

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura