Premier: Będzie tańszy prąd dla samorządów oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw

- Dzięki sile finansów publicznych możemy zaproponować dla przedsiębiorców specjalną taryfę, która znacząco złagodzi podwyżki cen - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - W ramach nowego schematu postaramy się wam zapewnić dużo tańszy prąd niż ten, który był proponowany - powiedział premier do samorządowców.

Tańszy prąd dla samorządów

Szef rządu podczas czwartkowego spotkania z samorządowcami zapowiedział specjalną taryfę dla nich. - Mówiłem o taryfie dla szpitali, dla odbiorców wrażliwych, ale chcę również powiedzieć, że w ramach całego nowego schematu, wam, samorządowcom również postaramy się zapewnić - poprzez odpowiednie rozwiązania ustawowe - dużo tańszy prąd, niż ten, który były proponowany- powiedział.

Premier zauważył, że wie, iż były miasta takie jak Olsztyn, Radom i inne, "dla których spółki energetyczne proponowały cenę 600-800 proc. wyższą niż w ostatnich kwartałach, niż za ostatni rok, niż do tej pory ta cena była uiszczana". - Po naszych zmianach ustawowych, dopłatach ze strony budżetu państwa i z innych źródeł, ta cena będzie niewiele wyższa niż była w II kwartale. O ile dobrze pamiętam, w II kwartale nieco powyżej 740 zł, coś koło tego, średnia cena - zapowiedział.

- Chcemy, by ta nowa (cena), zaproponowana na kolejny okres, na kolejne 12 miesięcy, bo różne podmioty w różnym okresie kontraktują energię, by ona była niewiele wyższa. Na pewno nie 100 czy 200, czy 300 proc. wyższa niż ta, o której powiedziałem - 740 kilkadziesiąt złotych za MWh - podkreślił szef rządu.

Rozmowa: Broń nuklearna z USA w Polsce? "To celowy zabieg polskich władz wobec Kremla"

Specjalna taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Premier zapowiedział również, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje w szczegółach specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. - Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową - podkreślił premier.

Premier dodał, że w czwartek zaprezentowany zostanie rezultat prac podjętych jakichś czas temu w tej kwestii.

- Dzisiaj zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej tak, żeby to nie były przyrosty 200, 300, 400, czy nawet 1000 procent jakie były proponowane przez firmy energetyczne - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, "robimy to zarówno zmieniając - tak, jak wcześniej obiecywaliśmy - mechanizm kalkulacji cen, ale również dopłacając do tego mechanizmu poprzez różne, można powiedzieć, zakładki budżetowe posługując się jednocześnie siłą finansów publicznych, stabilnymi finansami publicznymi".

Stopy procentowe bez zmian. Co uczynilibyście na miejscu RPP, gdy podwyżki są zaraźliwe?

Dopłaty do węgla dla samorządów

Premier przyznał, że cały czas występują problemy z dystrybucją węgla. - Są wielkie hałdy węgla na nabrzeżach portowych. (...) Ale aby trafił do mieszkańców, musimy również skorzystać ze wsparcia tych, którzy są najbliżej mieszkańców, czyli właśnie was samorządowców, właśnie po to zaproponowaliśmy kolejną ustawę – oznajmił.

- Aby ta cena była jak najlepsza dla mieszkańców, proponujemy - również w ramach tej ustawy - dopłatę, która będzie powodowała, (...) iż cena ma oscylować wokół 2 tys. zł. Chcemy, żeby ona była nie wyższa niż 2 tys. zł - wskazał.

- Jeżeli importowany węgiel będzie kosztował 2 tys 500 zł - 2 tys 300 zł – mówię o cenie brutto – to dopłacimy tę różnicę samorządom, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji – wyjaśnił szef rządu.

Powiedział, że samorządy otrzymały z budżetu "ogromne środki na wydatki bieżące, takie, jakich nigdy do tej pory gminy powiaty nie otrzymywały". - Dzisiaj zgodnie również z ustawami domagamy się pełnej współpracy przy dotarciu ze wszystkimi naszymi działaniami, wszystkimi instrumentami pomocy dla obywateli - zaznaczył.


Szef rządu zaapelował również o to, by nie używać obecnego kryzysu do walki politycznej. Zwrócił się do samorządowców, by "skorzystali z pomocy państwa w tym wielkim dziele dotarcia z naszymi rozwiązaniami w zakresie węgla, ale także w zakresie energii cieplnej, ciepła systemowego i energii elektrycznej do wszystkich, wszystkich potrzebujących". Morawiecki mówił, że w momencie, gdy u polskich granic trwa wojna, a światem wstrząsa "multikryzys", politycy nie mogą pozwolić sobie na podziały. - Nie dajcie sobie drodzy samorządowcy wmawiać tego, że między nami są jakieś bardzo głębokie różnice - dodał.

Premier stwierdził, że dziś dotarcie z rządowymi rozwiązaniami do obywateli, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących, jest "wspólnym wyzwaniem całej władzy publicznej, a więc i rządowej i samorządowej". - Zrobimy wszystko, aby nasze działania były skuteczne w tym zakresie - dodał Morawiecki oraz podziękował samorządowcom za dotychczasową współpracę. 

ja

Czytaj także:

Komorowski: Zełenski pręży mięśnie, a powinien usiąść do rozmów z Putinem

Tak poddali się Rosjanie pod Chersoniem. Wywiesili białe kalesony na czołgu [WIDEO]

Fundusz Kościelny z rekordową sumą. 216 mln na składki dla księży i duchownych

Były opozycjonista w PRL: Urban był wielkim szkodnikiem. Niestety - wygrał


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka