Nekrologi żegnające Urbana w "Gazecie Wyborczej". Historyk nie kryje emocji

Jerzy Urban wzbudza emocje również po śmierci.
Jerzy Urban wzbudza emocje również po śmierci.
W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" zamieszczono kilka nekrologów pożegnalnych Jerzego Urbana. Były rzecznik komunistycznej władzy i jedna z najbardziej znienawidzonych postaci w PRL został wspomniany m.in. przez reżyserkę Olgę Lipnicką.

Na trzy nekrologi w czwartkowej "Gazecie Wyborczej" uwagę zwrócił prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk pokazał zdjęcia z łamów dziennika.  

Były opozycjonista w PRL: Urban był wielkim szkodnikiem. Niestety - wygrał

Nekrologi w "Gazecie Wyborczej" po śmierci Urbana 

- Dzisiejsza GW. "Nie ma wolności bez Solidarności" - napisał. Dawni współpracownicy Urbana z Biura Prasowego Rządu tak pożegnali komunistę: "Ze smutkiem i żalem żegnamy Jerzego Urbana wybitnego dziennikarza, pisarza, urzędnika. Przez całe życie, w różnych formach, starał się zwalczać otaczającą głupotę, tromtadrację, klerykalizm i wszelkie formy nacjonalizmu. Znienawidzony przez jednych, podziwiany przez innych, pozostawał zawsze sobą" - podano. 

  

Totalizator Sportowy idzie na wojnę z szarą strefą hazardu. Duże wsparcie dla służb

"Światły umysł" 

Największe kontrowersje w sieci wywołał nekrolog wysłany przez reżyserkę i scenarzystkę Olgę Lipińską. "Zmarł Jerzy Urban. Dziennikarz. Jeden z najświatlejszych umysłów w Polsce. Małgosiu, bardzo Ci współczuję" - czytamy. 

Żona Urbana, Małgorzata Daniszewska poprosiła żałobników o datki na hospicjum, zamiast na kwiaty. 

 

Niektórzy publicyści i internauci zwracali uwagę w dyskusji, że to wykupione miejsca na łamach "Gazety Wyborczej" i nie ma nic niestosownego w zamieszczeniu nekrologów. 

Krytycy gazety z kolei zwracają uwagę, że skoro chodzi tylko o biznes, to redakcja nie musiała publikować nekrologów o śmierci Urbana.

Pogrzeb rzecznika komunistów odbędzie się 11 października o godz. 13:00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.  

Prezes NBP uspokaja: nie grozi nam recesja, inflacja pod kontrolą. Jest jeden problemGW

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura