Championerzy w Ostrołęce. Fot. Druga Droga Mistrza
Championerzy w Ostrołęce. Fot. Druga Droga Mistrza

Championi z Ostrołęki pojadą do Warszawy

Redakcja Redakcja Championerzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Szkoła Podstawowa nr 10 w Ostrołęce była areną pierwszego etapu turniej Championerów, czyli turnieju organizowanego dla szkół podstawowych, w którym dzieci rywalizują w konkurencjach sprawnościowych oraz wiedzy o sporcie. Kolejny etap odbędzie się w Legnicy. Organizatorem turniejów jest fundacja Druga Droga Mistrza.

Do Ostrołęki na turniek Championerów przyjechalli mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Tomasz Majewski, wicemistrz olimpijski w zapasach Andrzej Supron, multimedalista w biegu na 400-metrów Marek Plawgo oraz wybitny siatkarz Witold Roman. Wybitni sportowcy w  Szkole Podstawowej nr 10 w Ostrołęce, wspólnie z młodzieżą promowali aktywność fizyczną i przy okazju świetnie się bawili.

- Dawno w jednym miejscu nie było tylu wybitnych sportowców, medalistów najważniejszych imprez sportowych, w tym igrzysk olimpijskich. Ogromnie się cieszę, że dziś zawitali oni do mojej rodzinnej Ostrołęki - powiedział Arkadiusz Czartoryski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Wszystkie drużyny są mi bliskie, bo z każdą z tych szkół mam jakieś wspomnienia, do jednej szkoły uczęszczałem jako uczeń, do innej chodziły moje dzieci, a jeszcze w innej pracuje moja żona. Zatem niech wygra dziś po prostu dobra zabawa - podsumował minister Czartoryski.

Wyniki Championerów w Ostrołęce

Ostatecznie zwyciężył gospodarz turnieju, czyli Szkoła Podstawowa nr 10 na czele z dyrektorem Krzysztofem Florczakiem.  Walka toczyła się do ostatniego punktu i ostatniego pytania w quzie wiedzowym.

Kolejność końcowa etapu eliminacyjnego w Ostrołęce:

1. Szkoła Podstawowa nr 10 na czele z dyrektorem Krzysztofem Florczakiem 

2. Szkoła Podstawowa nr 6 na czele z dyrektorem Dorotą Kupis

2. Szkoła Podstawowa nr 2 na czele z dyrektorem Beatą Kowalczyk

3.Szkoła Podstawowa nr 1 na czele z dyrektorem Zbigniewem Milewskim 

4. Szkoła Podstawowa nr 5 na czele z Renisławem Dmochowskim

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10 pojedzie na wielki finał, który zostanie rozegrany 9 grudnia w Warszawie.

image
Witold Roman i Tomasz Majewski w czasie turnieju Championerów w Ostrołęce. Fot. Fundacja Druga Droga Mistrza

Turniej Championerzy

Przypomnijmy, że „Championerzy” to rywalizacja organizowana dla szkół podstawowych. Każda szkoła może wystawić reprezentację składającą się z 10 osób: 5 osób w zespole sportowym i 5 osób w zespole wiedzowym. Zawody przeprowadzone są 2-etapowo. W pierwszym etapie reprezentanci poszczególnych szkół rywalizują w zawodach sportowych, w drugim w quizie wiedzowym.

Zasady Championerów

I etap sportowy - w tej części biorą udział wszystkie zespoły, liczące po 5 osób każdy. Każdy zespół wykonuje następujące zadania:

- rzut wolny do kosza na czas (ćwiczenie z puli gier zespołowych),

- bieg po kopercie na czas (ćwiczenie szybkościowo- koordynacyjne),

- przechodzenie przez szarfę (ćwiczenie gimnastyczno-sprawnościowe),

- skok w dal z miejsca (ćwiczenie koordynacyjno-siłowe),

- odbijanie na rakietką piłki do tenisa stołowego (ćwiczenie koordynacyjno-sprawnościowe).

Na zakończenie tej części ustala się kolejność końcową w każdej konkurencji i tabelę tego etapu zawodów.

II etap wiedzowy - w tej części zostanie przeprowadzonych 5 rund pytań zadawanych dla każdego zespołu (czas na odpowiedź to 30 sekund); odpowiada kapitan zespołu i jego odpowiedź uznajemy za ostateczną. Zespół może wybrać stopień trudności pytania mając do wyboru pytanie za 1,2 lub 3 punkty i tę wartość deklaruje przed zadaniem pytania. Za prawidłową odpowiedź przyznawana jest zadeklarowana przez drużynę liczba punktów, odpowiedź nieprawidłowa powoduje brak punktów. Istnieje jednorazowa możliwość skorzystania z podpowiedzi nauczyciela WF-u w całym cyklu 5 pytań. To drużyny decyzją w którym momencie i czy w ogóle będą korzystać z pomocy nauczyciela.

Zespoły reprezentujące szkoły odpowiadają w kolejności odwrotnej do zajętego miejsca po części sportowej.

Nagrody i wielkie finał w Warszawie

Młodzież rywalizuje w czasie 4 turniejów, rozegranych w Ostrołęce, Legnicy, Toruniu oraz Warszawie. Uczestnicy walczą o cenne nagrody dla siebie, ale także dla swoich szkół. Partner akcji - firma KGHM - ufundowała dla 3 najlepszych szkół czeki w wysokości 5000 zł - za I miejsce, 3000 zł za II miejsce oraz 2000 zł za III miejsce. Jest więc zatem o co walczyć.

- To, co przyświeca idei fundacji Druga Droga Mistrza to integracja dzieciaków i zachęcanie ich do aktywności. Pamiętam, jak w szkole zawsze były dwie grupy - tych, co to najchętniej udzielali się na wf-ie i tych, którzy woleli błyszczeć wiedzą. Tym projektem chcieliśmy pokazać, że można łączyć i obie te dziedziny się ze sobą przenikają. Dziękujemy naszym partnerom - Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz firmie KGHM, bez których realizacja Championerów nie byłaby możliwa. Mamy nadzieję, że młodzież będzie się dobrze bawić - w końcu to oni są przyszłymi mistrzami - mówi prezes fundacji Druga Droga Mistrza - siatkarz Witold Roman.

Organizatorem CHAMPIONERÓW jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

image

Partnerami projektu są: Ministerstwa Sportu i Turystyki, KGHM, TVP Sport oraz Salon24.

red.

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport