Zbigniew Rau, szef MSZ. Fot. MSZ
Zbigniew Rau, szef MSZ. Fot. MSZ

MSZ tłumaczy, dlaczego nie użyło słowa "reparacje" w nocie dyplomatycznej

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Politycy Koalicji Obywatelskiej zarzucają polskiemu MSZ, że nie ubiega się faktycznie o reparacje od Niemiec, ponieważ nota dyplomatyczna - skierowana do Berlina - nie zawiera takiego sformułowania.

- W nocie użyte zostało pojęcie „odszkodowania” a nie „reparacje”, gdyż to pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty - zakomunikował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. 

Ogień zastał ich niespodziewanie w nocy. Nie żyje cała rodzina

Straty wojenne Polski

- Wbrew pojawiającym się nieprawdziwym informacjom, w nocie dyplomatycznej do Rządu Republiki Federalnej Niemiec została zawarta kwota należnych Rzeczpospolitej odszkodowań wynikająca z wyliczeń zawartych w Raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 - dodał. Przypomnijmy, że eksperci z zespołu parlamentarnego oszacowali straty wojenne Polski na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych. 

- Rachunek strat wojennych spowodowanych przez ZSRR zostanie przygotowany w oparciu o badania analogiczne do tych, które doprowadziły do sporządzenia Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945, zgodnie z uchwałą Sejmu RP - tłumaczy szef MSZ. 

Dlaczego resort nie ujawnia treści noty, skierowanej do rządu niemieckiego? - Ujawnienie opinii publicznej noty skierowanej bezpośrednio do innego państwa byłoby naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji. Noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej – wynika to jednoznacznie z orzecznictwa polskich sądów (m. in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2019 r. oraz z dnia 20 sierpnia 2020 r. wydanych w sprawach odpowiednio o sygn. akt II SA/Wa 2275/19 oraz II SA/Wa 1954/19) - czytamy w komunikacie.   

Złamali sankcje na Rosję. Polska prokuratura stawia zarzuty

Nota dyplomatyczna - posłowie i senatorowie mogą się z nią zapoznać 

Jak dodaje Rau, posłowie mogą zapoznać się z treścią noty dyplomatycznej w "warunkach zapewniających zachowanie tajemnicy dyplomatycznej". - Niezależnie od powyższego, w trosce o jawność debaty publicznej i rzetelność informacji przedstawianych przez środki masowego przekazu, Minister Spraw Zagranicznych podjął decyzję o publikacji niniejszego komunikatu, zawierającego opis najważniejszych treści poruszonych w nocie. Ponadto z notą mogą w każdym czasie zapoznać się wszyscy posłowie na Sejm RP i senatorowie RP – stosownie do przepisów ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej – w warunkach zapewniających zachowanie tajemnicy dyplomatycznej - stwierdza MSZ. 

 

GW

Nowe porządki Muska na Twitterze. Rozpoczął od zwolnień starej ekipy


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka