Antony Blinken mówi o elektrowni atomowej w Polsce. Źródło: commons.wikimedia.org
Antony Blinken mówi o elektrowni atomowej w Polsce. Źródło: commons.wikimedia.org

Elektrownia atomowa w Polsce. Blinken: To przełomowe dla europejskiego bezpieczeństwa

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że wybór Westinghouse na partnera technologicznego przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zapewni strategiczne partnerstwo Polski ze Stanami Zjednoczonymi na dekady i jest przełomowym momentem dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Przełom dla europejskiego bezpieczeństwa 

"To porozumienie zapewni strategiczne partnerstwo energetyczne między Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz jest przełomowym momentem w promocji europejskiego bezpieczeństwa energetycznego" - oznajmił sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, jest to też świadectwo głębokich relacji gospodarczych i bezpieczeństwa między USA i Polską, a także "ważny krok naprzód w naszej globalnej walce przeciwko zmianie klimatu", unikając emisji 26 mln ton CO2 rocznie.

"Kulminacja wieloletnich wysiłków Polski i USA"

Podkreślił też, że komunikat polskiego rządu jest kulminacją wieloletnich wysiłków Polski i USA, w trakcie których wypracowano "innowacyjne wspólne rozwiązania techniczne i finansowe". Dodał, że projekt wykreuje tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w obu krajach.

USA pomoże przy budowie elektrowni atomowej w Polsce 

Antony Blinken zareagował w ten sposób na przyjętą w środę uchwałę polskiego rządu o wyborze Westinghouse Electric Company na partnera technologicznego pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Według planów, jej budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy z trzech reaktorów w jej obrębie ma zostać oddany do użytku w 2033 r. Koszt projektu to 90-100 mld zł.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka