Berlin zniecierpliwi się nowym ambasadorem Ukrainy? Dyplomata nie odpuszcza

Ołeksij Makejew apeluje do Niemiec o broń i generatory prądu. Źródło: commons.wikimedia.org
Ołeksij Makejew apeluje do Niemiec o broń i generatory prądu. Źródło: commons.wikimedia.org
Nowy ambasador Ukrainy w Berlinie Ołeksij Makejew nie odpuszcza Niemcom i apeluje o dostarczenie do jego rozdartego wojną kraju sprzętu zapobiegającego przerwom w dostawie prądu, m.in. generatorów. Zaapelował też o dostawy broni z Niemiec.

"Niemiecka broń ratuje życie"

"Potrzebujemy generatorów i autotransformatorów, które są szczególnie narażone na rosyjskie ataki rakietowe" - stwierdził. W Kijowie energia elektryczna jest obecnie tylko przez kilka godzin dziennie.

Ukraina nadal potrzebuje także systemów obrony powietrznej z Niemiec, takich jak dostarczony system Iris-T, a także innej broni; Makejew wprost nie wymienił czołgów. "Niemiecka broń ratuje życie" - powiedział w wywiadzie dla telewizji ARD i ZDF.. Dalsze dostawy są omawiane z rządem niemieckim - stwierdził. Ambasador podkreślił, że Ukraina chce odzyskać całe swoje terytorium, w tym zajęty przez Rosję w 2014 roku Półwysep Krymski.

Makejew dystansuje się od Melnyka

Makejew pośrednio zdystansował się od swojego poprzednika Andrija Melnyka, który znany był z prowokacyjnego przedstawiania postulatów i używania często mocnego języka - zauważa portal telewizji ARD. Ambasador podkreślił, że jego troską jest zbudowanie i utrzymanie zaufania. Celem jest wzajemne wsparcie. "I to wsparcie ze strony Niemiec jest nam bardzo potrzebne" - podkreślił.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka