Zawrzało po śmierci robotnika w Katarze. Dyrektor generalny mundialu bez litości

Dyrektor generalny piłkarskich mistrzostw świata w Katarze Nasser Al Khater. Fot. Twitter/Neil Barker
Dyrektor generalny piłkarskich mistrzostw świata w Katarze Nasser Al Khater. Fot. Twitter/Neil Barker
„Śmierć to naturalna część życia” - tak wiadomość o śmierci pracownika budowlanego skomentował dyrektor generalny piłkarskich mistrzostw świata w Katarze Nasser Al Khater. W podobnym tonie wypowiedziała się sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura.

Śmierć kolejnego robotnika w Katarze

Robotnik wykonywał naprawy w zajmowanym przez drużynę Arabii Saudyjskiej hotelu. O jego śmierci poinformował amerykański serwis The Athletic. 40-letni mężczyzna najprawdopodobniej pochodził z Filipin. Pracował w hotelu w którym zamieszkała kadra piłkarska Arabii Saudyjskiej. Zginął podczas prac naprawczych.

Polecamy: 

Dyrektor generalny mundialu: Śmierć to naturalna część życia

Dyrektor generalny mundialu, poproszony przez dziennikarza BBC o komentarz do tragicznego wydarzenia, próbował zagadać temat. – Jesteśmy w połowie mistrzostw świata. Mamy bardzo udaną imprezę. Na pewno to jest coś, o czym właśnie teraz powinniśmy rozmawiać? – dopytywał Al Khater. 

I dodał bez ogródek: „Śmierć jest naturalną częścią życia. Może się przydarzyć w pracy i we śnie”. 

Następnie zaatakował pretensjami dziennikarza: „Pracownik zmarł, złożyliśmy kondolencje jego rodzinie. To dziwne, że akurat ta sprawa jest czymś, o co pytasz w pierwszej kolejności”.


Sekretarz generalna FIFA: Nie wydaje mi się właściwe rozmawiać o tym

Pochodząca z Senegalu sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura również wolałaby, żeby śmierć Filipińczyka była tematem tabu. Zapytana o sprawę bez ogródek stwierdziła: „Jeśli chcesz rozwijać ten temat, jestem gotowa, ale nie wydaje mi się właściwe rozmawiać na ten temat. Ludzie przychodzą tutaj, żeby się czegoś dowiedzieć, a my rozmawiamy o sprawach, o których rozmawialiśmy miesiące i lata temu”.


FIFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że jest „głęboko zasmucona tą tragedią” i skierowała wyrazy współczucia w stronę rodziny zmarłego pracownika.

Przed mundialem organizacje broniące praw człowieka alarmowały, że w latach 2010-21 na budowach w Katarze zginęło ponad 6,5 tys. osób. Przytłaczająca większość z nich to imigranci zarobkowi z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki i innych krajów, zatrudnieni do pracy w nieludzkich warunkach. 

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport