Czy władza federalna zajmie to same stanowisko co niemieckie kraje związkowe? Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Czy władza federalna zajmie to same stanowisko co niemieckie kraje związkowe? Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy wzywają Polskę do wstrzymania budowy elektrowni atomowej

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 158
Brandenburgia i trzy inne kraje związkowe ze wschodnich Niemiec nie chcą budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej - wynika z oświadczenia opublikowanego we wtorek przez brandenburskie ministerstwo ochrony konsumentów.

Niemcy. Kraje związkowe nie chcą elektrowni atomowej w Polsce

Według obecnych planów, pierwszy w Polsce reaktor jądrowy miałby powstać w województwie pomorskim. Oprócz Brandenburgii, również Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin wzywają Polskę do wstrzymania tego projektu.

Polecamy:

Niemcy mówią o Czarnobylu i Fukushimie

„Na tle niszczących wypadków jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie, w interesie ludności i środowiska wszystkich krajów nadbałtyckich należy zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej” - stwierdzono.

Meklemburgia-Pomorze Przednie przekazała do Warszawy zastrzeżenia, które zgłosiło również brandenburskie ministerstwo ochrony konsumentów - pisze portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

Elektrownie atomowe w Polsce

Przypomnijmy, że pod koniec października 2022 roku spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały w poniedziałek w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Polsce w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Porozumienie podpisali minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang. Równolegle firmy PGE, ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) i koreańskie KHNP podpisały w w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Na tym nie koniec. Na początku listopada br. premier Mateusz Morawiecki poinformował, że „niezależnie od tej decyzji jesteśmy gotowi na drugi projekt, projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych – przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP. To jest projekt, który będzie dotyczył budowy elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańskiego przedsiębiorcę z udziałem przedsiębiorstw polskich” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział także, że rząd jest otwarty na trzeci projekt.

– Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej – dodał Morawiecki. 

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj158 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka