Vivienne Westwood w 2014 roku, fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Vivienne Westwood w 2014 roku, fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Zmarła Vivienne Westwood, jedna z najbarwniejszych postaci świata mody

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W wieku 81 lat zmarła w czwartek Vivienne Westwood. Nazywana była królową punków. Jej partnerem w latach 70. był Malcolm McLaren, menedżer Sex Pistols. Brytyjska projektantka była jedną z najsłynniejszych i najbardziej barwnych postaci świata mody.

Vivienne Westwood  - ikona świata mody

O śmierci projektantki, jednej z najbardziej znanych w środowisku, poinformował jej dom mody. Przyczyny zgonu nie podano.

"Vivienne Westwood zmarła spokojnie dzisiaj w otoczeniu rodziny, w Clapham, w południowym Londynie. Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne aby powodować zmiany na lepsze" - głosi opublikowane oświadczenie.

Vivienne Westwood projektowała stroje dla Sex Pistols

Kariera Westwood w świecie mody rozpoczęła się w latach 70. ub. wieku wraz z eksplozją subkultury punków i ich charakterystyczną muzyką, sposobem bycia i ubioru.  Wtedy była związana była prywatnie i zawodowo z Malcolmem McLarenem; para tworzyła wspólnie ubrania dla ich butiku „SEX” przy King’s Road w Londynie. Do świata mody wniosła radykalną zmianę inspirując się tzw. stylem ulicy. Projektowała m. in. stroje dla zespołu Sex Pistols, którego Mclaren był menedżerem.

Westwood otworzyła cztery sklepy w Londynie, a ostatecznie sieć rozrosła się, a jej sklepy otworzono w innych miastach w Wielkiej Brytanii i na świecie, sprzedając coraz bardziej różnorodny asortyment towarów.

Wkrótce zaczęła odnosić sukcesy na pokazach mody w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Jej nazwisko stało się synonimem nowego, często szokującego stylu i podejścia, chociaż zmieniała dość często swoje stroje. Jak pisali recenzenci, nigdy nie było wiadomo czym zaskoczy widzów na pokazach.

Modelki ubrane w stroje Westwood często nosiły na T-shirtach i innych elementach ubioru hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Była znana z poparcia dla kontrowersyjnego założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a.

Słynne kreacje Vivienne Westwood

Westwood zaprojektowała m. in. w 1989 r. strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, w którym pojawiła się na okładce kolorowego magazynu.

Była autorką projektu kostiumu Madonny w teledysku „Rain” (1993), a także Elisabeth Shue w dramacie Mike’a Figgisa Zostawić Las Vegas (1995), Cuby Goodinga Jr., Helen Mirren i Vanessy Ferlito w filmie kryminalnym Zawód zabójca (2005) oraz aktorów muzycznego dramatu biograficznego BBC Kłopotliwy chłopak (Worried About the Boy, 2010) z Francisem Magee.

Królowa brytyjska Elżbieta II „za zasługi dla mody” przyznała jej tytuł szlachecki i podczas oficjalnej ceremonii w pałacu Buckingham uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznawanym obywatelom brytyjskim, którzy przyczynili się do rozsławienia Wielkiej Brytanii na całym świecie.  Jednak nawet wówczas, podczas uroczystości w pałacu Buckingham, potrafiła zaszokować obecnych swym niekonwencjonalnym strojem.

"Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody jest niszczenie słowa "konformizm". Nic mnie nie interesuje jeżeli nie ma tego elementu" - napisała Westwood w swojej biografii, która ukazała się w 2014 r.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości