Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej. (fot. PAP)
Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej. (fot. PAP)

Minister rozwoju chce rozprawić się z patodeweloperką. Zapowiada zmiany w prawie

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej skrytykował "patodeweloperkę" oraz zapowiedział istotne zmiany w prawie. — Absurdy w polskim budownictwie nie są spotykane ani w skali europejskiej, ani światowej — powiedział Buda.

Minister rozwoju kontra patodeweloperka

Ministerstwo rozwoju i technologii poinformowało o zmianie przepisów w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki wielorodzinne. Zmiany przepisów w Prawie budowlanym mają umożliwić walkę z tzw. patodeweloperką.

Szef resortu Waldemar Buda odniósł się do kwestii problemów mieszkalnictwa podczas czwartkowej konferencji prasowej.

— Absurdy jakie pojawiają się w polskim budownictwie nie są spotykane ani w skali europejskiej, ani światowej. Widzimy osiedla, okno w okno, balkon w balkon, "betonozę", czyli place całkowicie wybrukowane, nie zawierające żadnego elementu tkanki biologicznie czynnej — mówił minister. Wspomniał też o występowaniu zacienionych mieszkań i niczym nierozdzielonych balkonów, "które nie zapewniają żadnej prywatności".

Nowe rozwiązania

Waldemar Buda zapowiedział plan wprowadzenia rozwiązań, mających wyeliminować "patodeweloperkę" z osiedli. Podkreślił, że podobne przepisy stosowane są od dawna w wielu europejskich państwach.

Minister przyznał, że "mieszkanie jest dobrem drogim i należy zmienić wymogi dotyczące ich budowy".

— Bo przypadków, które mają charakter "patodeweloperki" jest dużo (...). Chcemy, by to mieszkanie było dobre jakościowo, żeby tarasy nie miały jednego metra kwadratowego i były oddzielone od innych — mówił Buda.

Większa odległość między budynkami i balkonami

Szef resortu poinformował, że nowe przepisy zakładają również zwiększenie minimalnej odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do sześciu metrów. Zwiększona ma być też przestrzeń między balkonami.

Ministerstwo rozwoju i technologii wskazuje, że "pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są przykładowo ażurowymi niskimi ściankami" oraz takich, "które są bardzo blisko siebie". Podobnie ma być z loggiami.

Zmiany zakładają zwiększenie odległości między balkonami na odrębnej płycie balkonowej do czterech metrów. Z kolei w przypadku mniejszego dystansów lub balkonów na jednej płycie, zastosowane będą musiały być odpowiednio grube i wysokie przegrody.


Zwiększenie minimalnej powierzchni lokalu użytkowego

Nowe przepisy zmienią także minimalną powierzchnię lokalu użytkowego, która będzie musiała wynosić 25 metrów kwadratowych. Rozwiązanie to ma zatrzymać trend polegający na sprzedaży lokali użytkowych jako inwestycyjnych i wykorzystywanych jak mieszkania.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka