W Wielkiej Brytanii żyje więcej osób identyfikujących się jako LGBT niż sądzono. Fot. Pixabay
W Wielkiej Brytanii żyje więcej osób identyfikujących się jako LGBT niż sądzono. Fot. Pixabay

Dane ze spisu powszechnego po raz pierwszy ujawniają populację LGBT+

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Ponad 1,3 miliona osób w Anglii i Walii identyfikuje się jako lesbijki, geje lub biseksualiści - ujawniły to po raz pierwszy dane ze spisu powszechnego. To był pierwszy spis powszechny w Wielkiej Brytanii, w którym zapytano ludzi o ich orientację seksualną i tożsamość płciową.

W spisie powszechnym pytania o orientację seksualną

Spis ten odbył się w Anglii i Walii 21 marca 2021 roku. Respondentom spisu powszechnego zadano dobrowolne pytania dotyczące ich orientacji seksualnej oraz tego, czy ich tożsamość płciowa jest inna niż płeć zarejestrowana przy urodzeniu. Osoby, które udzieliły odpowiedzi, mogły wybrać spośród opcji takich jak heteroseksualny, gej, lesbijka i biseksualny. Mogli również wybrać opcję "inne" i wypełnić pole tekstowe opisujące ich orientację seksualną.

Całkowita liczba ludności w Anglii i Walii wynosi około 59,6 mln, ale nie wszyscy zdecydowali się odpowiedzieć na to pytanie. Około 3,6 mln osób (7,5%) nie odpowiedziało na pytanie o orientację seksualną, podczas gdy 2,9 mln (6,0%) zdecydowało się nie ujawniać swojej tożsamości płciowej.

Ile jest osób identyfikujących się jako LGBT+ w Wielkiej Brytanii

Ze spisu wynika, że w przypadku osób w wieku 16 lat i starszych, ponad 1,5% - 748 000 - identyfikuje się jako gej lub lesbijka, a 624 000 (1,3%) jako osoba biseksualna. Około 165 000 osób identyfikuje się jako "inna" orientacja seksualna.

A 262 000 osób (0,5%) stwierdziło, że ich tożsamość płciowa jest inna niż płeć zarejestrowana przy urodzeniu.

Londyn był regionem Anglii z najwyższym odsetkiem osób, które stwierdziły, że ich tożsamość płciowa jest inna niż płeć zarejestrowana przy urodzeniu (0,91%). Południowy Zachód był regionem o najniższym odsetku (0,42%). Londyn miał również wyższy odsetek osób identyfikujących się jako trans mężczyźni (0,16%) i trans kobiety (0,16%) w porównaniu z resztą Anglii i Walii.

Wcześniej rząd szacował, że w Wielkiej Brytanii jest od 200 000 do 500 000 osób transseksualnych. Inne badania wykazały, że mniej niż 2% populacji Anglii i Walii identyfikuje się obecnie jako lesbijki lub geje. Badania sugerowały, że w poprzednich spisach powszechnych zadawanie tylko jednego pytania o płeć osoby stanowiło "barierę" dla niektórych uczestników, którzy czuli, że pytanie to ich nie dotyczy.

Prekursorem była Kanada, w ślad idą inne kraje

Jen Woolford, dyrektor ds. populacji w Office for National Statistics (ONS), organie odpowiedzialnym za przeprowadzenie spisu, powiedziała, że dane pomogą "rozwiązać problem nierówności" w społeczności LGBT+.

Dr Kevin Guyan, Research Fellow na Uniwersytecie w Glasgow i ekspert od danych LGBT, nazwał informacje "przełomowym momentem dla integracji". Zaapelował, aby dane zostały wykorzystane z korzyścią dla społeczności, aby likwidować nierówności społeczne wynikające np. z nierównego dostępu do służby zdrowia.

Spis ludności w Szkocji został opóźniony z powodu pandemii, ale odpowiedzi mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku. W Irlandii Północnej nie było pytania o tożsamość płciową.

Kanada była dotąd jedynym innym krajem, który do tej pory opublikował dane związane z tożsamością płciową. Nowa Zelandia zapowiada, że również włączy podobne pytania do swojego spisu powszechnego w 2023 roku.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo