Statuetka przyznawana nagrodzonym sportowcom. Fot. Twitter/Przegląd Sportowy
Statuetka przyznawana nagrodzonym sportowcom. Fot. Twitter/Przegląd Sportowy

Wybrano Sportowca Roku 2022. Fajdek znowu dał popis

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 31
Iga Świątek została uznana najlepszym sportowcem Polski 2022 roku w 88. plebiscycie "Przeglądu Sportowego", zorganizowanym wspólnie z telewizją Polsat. Liderka światowego rankingu tenisistek wyprzedziła trzykrotnego mistrza świata na żużlu i zwycięzcę plebiscytu z 2019 roku Bartosza Zmarzlika oraz trzykrotnego laureata plebiscytu (2015, 2020, 2021) piłkarza Barcelony Roberta Lewandowskiego.

Iga Świątek zapowiedziała, że "gówniara z paletką" będzie dalej walczyć

Nagrodę w imieniu Igi odebrał jej ojciec Tomasz Świątek. Tenisistka przebywa obecnie na antypodach, gdzie przygotowuje się do turnieju wielkoszlemowego Australian Open. Nagrała jednak krótką wypowiedź dla gości Gali Mistrzów Sportu w Warszawie, w której - jak zaznaczyła - nie znając jeszcze wyników plebiscytu podziękowała kibicom za głosy i obiecała żartobliwie, że "gówniara z paletką" będzie walczyć o trofea również w tym roku.

Tenisistka pokazała, że ma do siebie duży dystans. "Gówniara z paletką" czy "guwniara z paletkom" to była seria wakacyjnych memów z Igą Świątek i Robertem Lewandowskim. Na większości pokazywano fotkę smutnego piłkarza z podpisem "Już myślałeś, że znów zostaniesz sportowcem roku, a tu pojawiła się gówniara z paletką".

Tuż za podium uplasował się siatkarz Kamil Semeniuk, wicemistrz świata i zwycięzca Ligi Mistrzów razem z Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle. Piąte miejsce zajął skoczek narciarski Dawid Kubacki, zdobywca jedynego dla Polski medalu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie (brązowego), aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Fajdek znów powiedział parę cierpkich słów

Tak jak w ubiegłym roku, rozczarowania wynikami nie ukrywał Paweł Fajdek, który w głosowaniu kibiców zajął dopiero 9. miejsce  - Chyba muszę przestać wygrywać, bo im więcej zdobywam tytułów, tym niższe miejsce zajmuje - powiedział. Potem starał się nieco załagodzić wypowiedź, ale na końcu rzucił:  - Życzę udanej zabawy, bawcie się dobrze, na pewno lepiej niż ja.

Fajdek jeszcze raz pokazał swoje niezadowolenie na sam koniec gali, gdy prowadzący poprosili wszystkich laureatów, aby stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Młociarz w ogóle nie wszedł na scenę.

Rok temu po zakończeniu gali zamieścił wymowny wpis na Twitterze. "Wstyd. Nie pozdrawiam" - w taki sposób skomentował zwycięstwo Roberta Lewandowskiego. "Chcecie Robertowi osłodzić brak Złotej Piłki. Moim zdaniem trzecie złoto Anity powinno być docenione, trzecie złoto z rzędu! Wow!" - dodał. Po tym, jak spotkała go krytyka, napisał w oświadczeniu: "Porównanie złotej piłki, z całym szacunkiem, do plebiscytu na sportowca roku w Polsce, jest jak porównanie wygrania w tenisowym szlemie z challengerem w Poznaniu! Jestem związany z zawodowym sportem od ponad 20 lat, odkąd pamiętam, jestem kibicem, piłkarskim, siatkarskim, lekkoatletycznym, biatlonowym czy skoków narciarskich i jako kibicowi jest mi po prostu wstyd za to, co dzieje się od wielu lat w tym plebiscycie."

Szczęsny na gali. Ale nie ten

Sensację wywołała Marina Łuczenko-Szczęsna, która reprezentowała męża podczas Gali Mistrzów Sportu. Wojciech Szczęsny nie mógł przyjechać do Warszawy, bo w tym samym dniu grał mecz w Turynie, więc na imprezę jego żona zabrała brata słynnego bramkarza Juventusu - Jana. Panowie są do siebie bardzo podobni.  "Janek robi tu furorę. Wszyscy proszą go o zdjęcia. Myślą, że to jest Wojtek" - zrelacjonowała Marina na Instagramie. Jan Szczęsny też chciał zrobić karierę piłkarską, ale przeszkodziły mu w tym liczne kontuzje, których się nabawił.


Wyróżnienia w plebiscycie

Przyznano kilka wyróżnień. Trenerem Roku został współpracujący z Igą Świątek Tomasz Wiktorowski, a Drużyną Roku - reprezentacja siatkarzy, która w Katowicach wywalczyła tytuł wicemistrzów świata.

Statuetki Superchampiona otrzymali prezesi Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. Jak podkreślił wręczający im nagrodę minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk - "za odwagę", bo jako jedni z pierwszych w świecie sportu wezwali do bojkotu Rosji w związku z agresją na Ukrainę.


Za Superosiągnięcie Roku zostali wyróżnieni sędzia piłkarski Szymon Marciniak i jego współpracownicy - za wzorowe poprowadzenie meczu finałowego mistrzostw świata w Katarze.

W kategorii Sport Bez Barier doceniono byłą tyczkarkę Monikę Pyrek i jej fundację dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów, zachęcającą do uprawiania sportu. Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymał uprawiający strzelectwo paraolimpijczyk Szymon Sowiński.

Głosy w plebiscycie oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy poprzez SMS-y.

Najlepsi sportowcy Polski 2022 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu


 1. Iga Świątek (tenis)
 2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
 3. Robert Lewandowski (piłka nożna)
 4. Kamil Semeniuk (siatkówka)
 5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
 6. Mateusz Ponitka (koszykówka)
 7. Adrian Meronk (golf)
 8. Katarzyna Wasick (pływanie)
 9. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
10. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo)

Wyróżnienia:

Trener Roku - Tomasz Wiktorowski
Drużyna Roku - reprezentacja Polski siatkarzy
Sport Bez Barier - Monika Pyrek i Szymon Sowiński
Sportowa Inicjatywa Roku - Totalizator Sportowy
Superchampion - Cezary Kulesza i Sebastian Świderski
Superosiągnięcie Roku - Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki, Tomasz Kwiatkowski
Sponsor Polskiego Sportu - PKN Orlen

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport