Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Źródło: PAP
Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Źródło: PAP

Koniec polityki Tuska i Kaczyńskiego? Do Senatu wpłynęła propozycja zmian

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Grupa obywateli przesłała do izby wyższej petycję, w której domaga się, aby politycy mogli zasiadać w parlamencie maksymalnie przez dwie kadencje. Chcą oni również, by o mandat posła lub senatora nie mogłyby ubiegać się osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. Byłoby to prawdziwe trzęsienie ziemi, ponieważ zrezygnować z polityki musiałby m.in Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk.

Pismo to zostało skierowane do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Rewolucja w Sejmie i Senacie 

Grupa obywateli przesłała do izby wyższej projekt, który zakłada, że politycy mogliby zasiadać w parlamencie maksymalnie przez dwie kadencje.

"Fakt" podaje, że w dokumencie zwrócono uwagę, że część obecnych w polskim życiu publicznym polityków zasiada w parlamencie od kilku dekad.

"Obecny przepis ustawy zasadniczej pozwala na sprawowanie mandatu posła lub senatora w sposób całkowicie nieograniczony, co należy rozwinąć w twierdzeniu, że proces pełnienia funkcji posła lub senatora może odbywać się dożywotnio" – pisze autor petycji i jak podkreśla, taki przepis "sprzyja zabetonowaniu sceny politycznej w Polsce".

Wiek emerytalny wyklucza z polityki 

Drugim z pomysłów jest to, by w wyborach mogły startować tylko te osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Do petycji w tym przypadku jest dołączony projekt ustawy. Senatorowie propozycją obywatelską dopiero się zajmą.

W przypadku, gdyby takie przepisy zostały uchwalone w parlamencie, to nie mogliby w nim już zasiadać m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czy wicemarszałek Ryszard Terlecki. 

Jak dodaje "Fakt", "do Sejmu ani do Senatu nie mógłby wystartować także Donald Tusk – on również osiągnął wiek emerytalny". 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka