Policjanci z nowymi legitymacjami. Na co trzeba uważać

Legitymacja policyjna. Awers  - część. Mat. prasowe
Legitymacja policyjna. Awers - część. Mat. prasowe
Policja otrzymała nowe legitymacje. Są podobne do wcześniej używanych, ale posiadają liczne nowoczesne zabezpieczenia chroniące je przed podrobieniem.

Nowe legitymacje policyjne. Od początku 2023 roku

Nowymi dokumentami policjanci posługują się od nowego roku, bo poprzednie straciły ważność 31 grudnia 2022. Obecne będą obowiązywały do końca 2026 roku. - Policjant umundurowany powinien posiadać przy sobie legitymacje służbową. Jeżeli mamy wątpliwości, czy na pewno jest to policjant, zawsze możemy go o tę legitymację poprosić. Natomiast policjant nieumundurowany, występujący w ubraniu cywilnym, musi sam z własnej inicjatywy okazać legitymację służbową, aby nie było żadnych wątpliwości - przypomina insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - Za posługiwanie się fałszywą legitymacją i podszywanie się pod policjanta grozi odpowiedzialność karna, nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Polecamy:

Na pierwszy rzut oka zmieniona legitymacja jest taka sama, jak wcześniejsza, ale dokładniejsze przyjrzenie się pokazuje kilka ważnych elementów, które mają gwarantować, że to, co widzimy nie jest fałszywką.

Legitymacja służbowa policjanta

Legitymacja służbowa policjanta ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. Wykonano ją z wielowarstwowego poliwęglanu i jest personalizowana metodą grawerowania laserowego. Zawierające zabezpieczenia przed fałszerstwem. Pierwszym jest element graficzny w postaci napisu POLICJA wykonany farbą optycznie zmienną, dalej tzw. linie giloszowe oraz mikrodruki w polu zdjęcia oraz DOVID. Od razu wyjaśnijmy, że DOVID oznacza elementy dyfrakcyjne optyczno-zmienne, które zawierają siatki modyfikujące światło przez dyfrakcję. W ten sposób tworzy się różne efekty, jak np. obrazy dwu- lub trójwymiarowe, efekty kinematyczne albo zmiany barw. Zabezpieczeniem są również tło reliefowe w postaci napisu POLICJA, dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, mikrodruki, elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, element zabezpieczający CL, czyli element posiadający inną strukturę niż pozostała część legitymacji, można ją wyczuć dotykając „plastiku”. Zabezpieczeniami są też tłoczenia powierzchni.

Awers nowej policyjnej legitymacji

Awers legitymacji ma tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, z napisem POLICJA. W prawej górnej części znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, w górnej części napis POLICJA o wymiarach 35,7 x 6,3 mm, a poniżej napisu POLICJA nazwa jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę. W przypadku legitymacji policjantów pełniących służbę w komisariacie Policji umieszczono nazwę komendy powiatowej Policji, komendy miejskiej Policji lub komendy rejonowej Policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat Policji, jeśli policjant pełni służbę w komisariacie specjalistycznym Policji to legitymacja zawiera nazwę komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat specjalistyczny Policji, a jeżeli służy w ośrodku szkolenia Policji to nazwę komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, na obszarze działania której znajduje się ośrodek szkolenia Policji. Ponadto w lewej środkowej części umieszczono wizerunek twarzy policjanta, w prawej środkowej części, na wysokości wizerunku twarzy policjanta, występujące pod sobą kolejno: gwiazda policyjna, numer legitymacji z trzyliterowym oznaczeniem serii oraz sześciocyfrową numeracją karty identyfikacyjnej, a także napis w kolorze czarnym: WAŻNA DO oraz poniżej: 31.12.2026.

W środkowej części jest znak holograficzny (okrągły, transparentny hologram stylizowanego orła) nachodzący na dolny prawy róg pola z wizerunkiem twarzy policjanta, a poniżej wizerunku twarzy policjanta napisy w kolorze czarnym: NR IDENTYFIKACYJNY, IMIĘ, NAZWISKO, STOPIEŃ, wraz z odpowiednimi danymi.

Rewers nowej policyjnej legitymacji

Rewers legitymacji w górnej części ma tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym. W lewej górnej części tła jest napis w kolorze czarnym ORGAN WYDAJĄCY wraz z nazwą organu, który wydał legitymację służbową, a w dolnej części tła napis w kolorze czarnym „W przypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.” W prawej górnej części dokumentu znajduje się białe pole z widocznym, w zależności od kąta obserwacji, wizerunkiem twarzy policjanta lub stylizowanymi literami RP. W dolnej części, na tle reliefowym w postaci napisu POLICJA, jest obszar zawierający dane przeznaczone do odczytu maszynowego.

Tomasz Wypych

Zobacz galerię zdjęć:

Legitymacja policyjna - rewers
Legitymacja policyjna - rewers Legitymacja policyjna - awers Legitymacja policyjna - zabezpieczenie Legitymacja policyjna - zabezpieczenie Legitymacja policyjna - zabezpieczenie +1 zdjęcie
Nowa legitymacja policyjna

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo