Centrum Warszawy. fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl
Centrum Warszawy. fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Sprawdzili polskie miasta pod względem uprzejmości. Warszawa wcale nie najgorsza

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Miasta mogą być nie tylko duże i małe, ale również podobno grzeczne i niegrzeczne. Tak zapewniają autorzy oryginalnego rankingu, który właśnie się ukazał.

Miasta w Polsce. Nietypowy ranking

Platforma edukacyjna Preply zapytała mieszkańców 19 największych polskich miast, jak często obserwują niegrzeczne lub grzeczne zachowania w ich mieście. By wziąć udział w badaniu trzeba było mieszkać w danym mieście, co najmniej przez rok. Spośród wszystkich respondentów 56% stanowili mężczyźni, a 44% kobiety. Łącznie zapytano 1550 osób. 

Pytano o częstotliwość takich niegrzecznych zachowań, jak zajmowanie się telefonem w miejscu publicznym, hałasowanie oraz rezygnowanie z dawania napiwków oraz o to komu bardziej brakuje dobrych manier: miejscowym, czy przyjezdnym? 

Łódź jest bardzo niegrzeczna. "To ludzie, a nie miasta"

Listę niegrzecznych miast otwierają Łódź, Lublin i Warszawa. Jeśli chodzi o Łódź, to w ankiecie narzekano na to, że mieszkańcy miasta są całkowicie pochłonięci przez telefony w miejscach publicznych, bywają hałaśliwi i brakuje im kultury za kierownicą, bo nie pozwalają na włączenie się do ruchu drogowego. Jednak gdyby uprzejmość miast mierzyć szybkością i otwartością na prośbę o komentarz nawet do tak „oryginalnego” rankingu, to Łódź oraz pozostałe miasta z pierwszej „niechlubnej” trójki na pewno można zaliczyć do grodów dobrze wychowanych, którym zależy na dobrej reputacji. - Niegrzeczni mogą być ludzie, ale nie miasta. Miasta mogą mieć charakter i Łódź je ma – zapewnia Salon24 Marcin Masłowski, Rzecznik Prezydenta Miasta.

- Serdecznie zapraszamy do Łodzi, jedynego miasta z Polski uznanego za najlepszą destynację turystyczną w prestiżowym rankingu „Best of the World 2022" według National Geographic. Miasta odkrywanego przez turystów na nowo. Ponad 2,5 mln gości w 2022 roku nie mogły się mylić. Jesteśmy szalonym, otwartym i świetnym miastem na krótki wypad ze znajomymi i rodziną. Po dekadach zaniedbań, Łódź od kilku lat jest jednym wielkim placem budowy i wyraźnie nadrabia straty. W tym roku kończy 600 lat, a kulminacja urodzin zaplanowana jest na ostatni weekend lipca - opowiada przedstawiciel Łodzi.

Lublin też oberwał. "Mieszkańcy są gościnni, życzliwi i otwarci"

Drugie miejsce wśród miast ze złymi manierami przypadło Lublinowi. - Stale zwiększająca się liczba turystów w Lublinie pokazują, że mieszkańcy są gościnni, życzliwi i otwarci na wszystkich do nas przyjeżdżających. Jesteśmy pewni, że dotyczy to także zasad ruchu drogowego i savoir vivre w jeździe samochodem - mówi Salonowi24 Monika Głazik z Biuro Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta.

- Wydaje się, że przypadki utrudniania włączania się do ruchu wymagałyby od autorów bardziej szczegółowej analizy i ewentualnej weryfikacji grupy badawczej. Jednocześnie ranking potwierdził, że mieszkańcy Lublina najchętniej dają napiwki. Lublinianki i lublinianie po okresie pandemii chętnie, całymi rodzinami korzystają z usług gastronomicznych. Można śmiało powiedzieć, że mieszkańcy Lublina są sympatyczni, i hojni - tłumaczy Głazik.

Warszawa też na podium. "Mieszkańcy stolicy wciąż pomagają"

Podium miast „urwisów” zamyka Stolica. - Warszawa to miasto w pełni otwarte na gości. O otwartości warszawianek i warszawiaków, ich uprzejmości, mogliśmy przekonać się szczególnie, gdy każdego dnia przybywało do nas wiele osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Mieszkańcy otworzyli swoje serca, domy, pomogli - i wciąż pomagają - naszym gościom z Ukrainy. Ich postawa była ważnym dopełnieniem działań podejmowanych przez samorząd. Warszawa, co bardzo cieszy, to miasto doceniane przez turystów - zapewnia Salon 24 Jakub Leduchowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego.

- Znalazła się w gronie 20 europejskich miast nominowanych do finału „European Best Destinations 2023”. Sama obecność w finałowej dwudziestce jest już sukcesem, jednak wysoka lokata to szansa na dalszy wzrost ruchu turystycznego, co przekłada się na rozwój miasta w wielu obszarach. Zachęcamy do oddawania głosów na Warszawę i odwiedzania jej - zachwala Leduchowski.

Tak sobie nie pomagamy

Sprawdzono też, jakie niegrzeczne zachowania są najpowszechniejsze w całym kraju. Wygrało zajmowanie się telefonem w miejscach publicznych i z tym najgorzej było w Gliwicach. Kolejne przejawy złych manier wyglądają następująco:

 • Utrudnianie włączenia się do ruchu: Lublin
 • Niezwalnianie w pobliżu pieszych: Łódź
 • Hałasowanie w miejscu publicznym: Kraków
 • Ignorowanie nieznajomych: Bydgoszcz
 • Oglądanie nagrań w miejscach publicznych: Częstochowa
 • Rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym: Gliwice
 • Zamknięta mowa ciała: Łódź
 • Nie szanowanie przestrzeni osobistej: Olsztyn
 • Bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi: Gliwice
 • Niedawanie napiwków: Gliwice
 • Wpychanie się w kolejkę: Kielce

Wyniki pokazały, że w Łodzi, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie i Toruniu to miejscowi są bardziej niegrzeczni niż przyjezdni, a we Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie jest odwrotnie... 

Tomasz Wypych 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka