Zakaz wstępu do lasów do końca marca. Sytuacja będzie wymagać przedłużenia restrykcji

Nadleśnictwo Olkusz zakazało wstępu do lasów w związku z licznymi zapadliskami na terenie województwa małopolskiego. (fot. Facebook/Nadleśnictwo Olkusz)
Nadleśnictwo Olkusz zakazało wstępu do lasów w związku z licznymi zapadliskami na terenie województwa małopolskiego. (fot. Facebook/Nadleśnictwo Olkusz)
W związku z zapadliskami powstającymi na terenie województwa małopolskiego, 3 października nadleśnictwo Olkusz zabroniło wstępu do lasów. Początkowo zakaz miał trwać do końca marca 2023 roku, jednak jak podaje "Gazeta Krakowska", nadleśnictwo planuje przedłużyć okres jego obowiązywania.

Zakaz wstępu do lasów

3 października Nadleśnictwo Olkusz postanowiło wprowadzić zakaz wstępu do lasów na terenie leśnictwa Pomorzany i Żurada. Spowodowane to było licznymi zniszczeniami drzewostanu i degradacją runa leśnego, do których doszło w wyniku zapadlisk.

Nadleśnictwo podkreśla, że wchodzenie na tereny objęte zakazem może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Ponadto, za przebywanie na tych obszarach grozi kara.

Zapadliska w powiecie olkuskim

W wyniku szkód górniczych, w powiecie olkuskim powstało już kilkadziesiąt zapadlisk. Przez wiele lat w tym rejonie wydobywano rudy ołowiu i srebra. Wiele z tych terenów zostało zrekultywowanych, jednak szkody górnicze w dalszym ciągu zagrażają mieszkańcom, wybierającym się na spacer do lasu.

Nadleśnictwo Olkusz przedłuży zakaz

Oficjalny komunikat nadleśnictwa Olkusz głosi, że zakaz wstępu do lasów obowiązywać będzie do dnia 31 marca z możliwością skrócenia, bądź wydłużenia okresu jego obowiązywania. Okazuje się jednak, że termin ten zostanie przedłużony.

Do tej sprawy odniósł się w rozmowie z "Gazetą Krakowską" nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz, Marcin Polak.

— Będziemy kontaktowali się z Zakładami Górniczo-Hutniczymi, aby porozmawiać na temat dalszego postępu występowania zapadlisk i w marcu będziemy decydować o tym, na jaki okres zakaz wstępu zostanie przedłużony — poinformował. Dodał również, że przedłużenie zakazu nie powinno być dłuższe niż rok. 

Zapadliska w Trzebini

Problem występujących osuwisk ma miejsce również w Trzebini, gdzie we wrześniu ubiegłego roku ogromne zapadlisko pochłonęło 40 grobów na cmentarzu znajdującym się na osiedlu Gaj. Z kolei od początku tego roku, w mieście tym ziemia zapadła się już pięć razy. Ma to związek z działalnością zamkniętej w 2001 roku Kopalni Węgla Kamiennego Siersza.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka