Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu parlamentarzyści uchwalili ustawę deregulacyjną. (fot. Pixabay)
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu parlamentarzyści uchwalili ustawę deregulacyjną. (fot. Pixabay)

Kluczowe zmiany w podatkach od spadku i darowizn. To wpłynie na domowe budżety

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. Jedną ze zmian jest m. in. podniesienie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn. Kwota ta wzrosła po raz drugi w ciągu ostatniego roku. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2023 roku.
Wzrosła kwota wolna od podatku od spadków i darowizn

Jedną ze zmian jest podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. Tym samym nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób będzie zwolnione z podatku od spadków i darowizn – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

W przypadku nabywcy zaliczonego do II grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób. Z kolei limity dla nabywców zaliczonych do trzeciej grupy podatkowej wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób. Okresy 5-letnie, które brane są pod uwagę, liczone będą od 1 lipca 2023 r.

Obecne limity

Póki co, do 30 czerwca kwoty wolne od podatku wynoszą: 10 434 zł dla bliskiej rodziny, 7878 zł dla dalszej rodziny i 5308 zł dla osób niespokrewnionych.

Bliska rodzina należy do I grupy podatkowej. Do niej zalicza się małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, zięć, synowa, teściowie. 

II grupa podatkowa to zstępni rodzeństwa (np. dzieci brata), ciotki, wujkowie, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki).

Pozostali nabywcy należą do III grupy podatkowej.

Zerowa grupa podatkowa

Istnieje również zerowa grupa podatkowa, w której osoby najbliżej spokrewnione (małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, wnuk, prawnuk, pasierb, ojczym i macocha) mogą zostać całkowicie zwolnieni z podatku, jeżeli w odpowiednim czasie złożą w urzędzie skarbowym informację o nabyciu spadku lub darowizny. 

Zwolnienie z podatku, od ubiegłego roku, przysługuje również wychowankom rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Druga zmiana w ciągu roku

Najnowsza zmiana jest już drugą w ciągu ostatniego roku. Poprzednią wprowadzono w październiku 2022 roku, ze względu na rosnącą inflację, również podwyższono kwoty wolne od podatku od spadku i darowizn.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka