J. K. Rowling wpłaciła kilkaset tysięcy funtów darowizny na ratowanie afgańskich prawniczek i ich rodzin. (fot. Instagram)
J. K. Rowling wpłaciła kilkaset tysięcy funtów darowizny na ratowanie afgańskich prawniczek i ich rodzin. (fot. Instagram)

Ratowała ludzi przed Talibami. Tajemnica znienawidzonej przez lewicę słynnej pisarki

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
J. K. Rowling, słynna autorka książek o Harrym Potterze, wpłaciła kilkaset tysięcy funtów darowizny na ratowanie afgańskich prawniczek i ich rodzin po tym, jak USA i Wielka Brytania wycofały siły z tego kraju i kobietom tym groziła śmierć. Dzięki wsparciu jej oraz innych darczyńców, w bezpieczne miejsce ewakuować się mogło 508 osób.

J. K. Rowling z darowizną na afgańskie prawniczki

Autorka Harry'ego Pottera wpłaciła swoją darowiznę, po tym, jak Wielka Brytania i Ameryka wycofały się z Kabulu w 2021 roku, pozostawiając setki kobiet sędziów, prokuratorów i obrońców zagrożonych śmiercią ze strony talibów.

Oprócz pisarki, środki na ten cel przeznaczył też m.in. biznesmen i filantrop Lord Michael Hintze, a także inni darczyńcy oraz społeczeństwo. Dzięki temu 508 Afgańczyków mogło uciec w bezpieczne miejsce, a koszt całej operacji wyniósł około 4 miliony funtów.

Ewakuowano kilkaset osób

Jak wskazuje "Daily Mail", "hojność panny Rowling" wyszła na jaw dopiero podczas czwartkowej debaty w Izbie Lordów.

Lord David Alton opowiedział izbie, jak Rowling i Lord Hintze zgłosili się do pomocy, gdy weteranka praw człowieka, członkini Izby Lordów Helena Kennedy poinformowała, że potrzebuje środków na ratowanie afgańskich prawniczek – głównie sędziów – i ich rodzin.

Lord Alton poinformował, że dzięki "hojnym i bardzo znaczącym" prywatnym funduszom "udało się ewakuować około 500 osób".

— Spotkałem niektóre z nich i wiem, że interwencja Lorda Hintze oraz J. K. Rowling, niewątpliwie uratowała wiele istnień ludzkich — powiedział Lord Alton.

Działalność Heleny Kennedy

Helena Kennedy przekazała, że zbliżyła się do afgańskich prawniczek po obaleniu reżimu Talibów w 2001 roku. Pomagała wówczas kobietom w obejmowaniu stanowisk sędzi. Jednak, jak wskazuje "Daily Mail", kiedy USA i Wielka Brytania wycofały swoje siły z Afganistanu w sierpniu 2021 roku, Talibowie zamordowali dwie sędzie Sądu Najwyższego. Wtedy też jasnym stało się, że pozostałym kobietom również groziła śmierć.

— W sierpniu 2021 roku, kiedy nastąpiła wojskowa ewakuacja z Afganistanu, zaczęłam otrzymywać telefony od kobiet sędziów ukrywających się w swoich piwnicach — mówiła Kennedy. 

Setki tysięcy funtów od J. K. Rowling

Helena Kennedy dowiedziała się, że zorganizowanie samolotu, którym można ewakuować te osoby z Afganistanu będzie kosztować 650 tys. funtów (ok. 3,5 mln zł) za podróż.

"Daily Mail" wskazuje, że 508 osób, którym udało się pomóc, wypełniło trzy samoloty. Osoby te potrzebowały też schronienia i potajemnego transportu na lotniska. Po ucieczce z kraju musiały zostać zakwaterowane w Atenach. W sumie potrzebnych było około 4 mln funtów (ok. 21,5 mln zł).

Jak wskazała Kennedy, Rowling miała powiedzieć, że "po prostu chce pomóc tym kobietom".

— Dała mi setki tysięcy funtów, bardzo znaczącą sumę, aby zapłacić za zakwaterowanie w hostelu i koszty utrzymania ludzi — powiedziała Helena Kennedy. Z kolei Lord Hintze na ten cel przeznaczył 800 tys. funtów.

Ataki wobec Rowling

J. K. Rowling w ostatnich latach była atakowana i określana przez internautów jako TERF, co oznacza trans-exclusionary radical feminist — radykalną feministkę wykluczającą osoby transpłciowe. Pisarka wdawała się bowiem w wiele dyskusji i wielokrotnie otwarcie sprzeciwiała się postrzeganiu osób transpłciowych na równi z kobietami. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka