Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Źródło: PAP/Leszek Szymański
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Prezydent odesłał nowelę ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego. Ziobro zabrał głos

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W sobotę szef MS, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ocenił, że dobrze, iż "prezydent zamiast podpisać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym zdecydował się odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego". Zdaniem ministra sprawiedliwości zwrócenie się do TK to na pewno lepsza decyzja niż podpisanie tej noweli.

Duda odsyła nowelę ustawy o SN do Trybunału 

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. "To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją" - powiedział w orędziu. Jednocześnie prezydent zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.

Ziobro uważa, że to dobra decyzja 

"Dobrze, że pan prezydent zamiast podpisać tę ustawę - co nie przyniosłoby żadnej zmiany w polskiej sytuacji, tylko pogorszyłoby to jeszcze rebelię w sądownictwie - zdecydował się odesłać ustawę do Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Przypomniał, że politycy SP apelowali do prezydenta o weto, ale - jak dodał - "ta decyzja z tego punktu widzenia też jest na pewno lepszą decyzją niż podpisanie ustawy, która by niczego nie rozwiązywała". "Pieniędzy z KPO byśmy nie dostali, a pogłębiałaby dezorganizację, chaos i rebelię w polskim sądownictwie" - uważa Ziobro.

Według niego "z wypowiedzi polityków Unii Europejskiej jasno wynika, że byłyby kolejne postawione żądania" gdyby nowelizacja weszła w życie i że "chodzi tutaj o zmianę władzy w Polsce, politycy rękami Komisji Europejskiej chcą doprowadzić do zmiany rządów w Polsce". "Polityka ustępstw to jest zła polityka. Polityka ulegania szantażystom prowadzi zawsze do eskalacji szantażu" - dodał.


"Na przestrzeni lat w TK były konflikty"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był również pytany, czy ma nadzieję, że TK szybko zajmie się ustawą o SN, a także, czy Trybunał będzie w ogóle w stanie się nią zająć, z uwagi na trwający tam konflikt.

"Na przestrzeni lat w Trybunale były konflikty. To nie jest nic nowego, że jest konflikt w Trybunale Konstytucyjnym" - oświadczył Ziobro. Jego zdaniem, w myśl zasady, że "tam, gdzie dwóch prawników mówi, tam są trzy poglądy", tak również w kwestii dot. kadencji prezesa TK mogą pojawić się różnice. "Ale ten Trybunał funkcjonuje. Ma prezesa, Zgromadzenie Ogólne Trybunału" - podkreślił minister.

Jak dodał, "spory się zdarzają", a prawnicy miewają różne poglądy. "Sędziowie TK są prawnikami i mają prawo wyrazić swój pogląd, ale decydują realia prawnego funkcjonowania i ramy TK. Trybunał ma dzisiaj prezesa, funkcjonuje w określonych ramach ustrojowych - takie jest też jasne i czytelne stanowisko prezydenta, skoro skierował do Trybunału wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o SN" - powiedział szef MS.

Zaznaczył jednak, że jako minister sprawiedliwości nie ma "tytułu ani śmiałości" do tego, by wzywać Trybunał do szybszej pracy. "Funkcję ministra sprawiedliwości wobec Trybunału Konstytucyjnego nie pełni minister sprawiedliwości, tylko prezydent, to on ma uprawnienia do minowania sędziów do TK, wskazywania prezesa Trybunału" - zauważył Ziobro.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo