Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podczas debaty w Nowym Delhi. (fot. PAP/EPA)
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podczas debaty w Nowym Delhi. (fot. PAP/EPA)

Ławrow wyśmiany w Indiach. Poczuł się jak rosyjski kacyk

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow obecny był na debacie Raisina Dialogue w Nowym Delhi. W trakcie swojego wystąpienia poruszył wątek wojny na Ukrainie, przekonując, że to Rosja jest jej... ofiarą. Słowa te spotkały się z gromkim śmiechem ze strony publiczności. Nagranie z Ławrowem stało się hitem w sieci.

Podsumowanie szczytu G20 w Nowym Delhi

W Nowym Delhi odbył się szczyt grupy G20. W środę opublikowany został dokument stanowiący podsumowanie spotkanie grupy G20. Oświadczono w nim, że wojna na Ukrainie negatywnie wpłynęła na światową gospodarkę, ale - co istotne - nie wszyscy uczestniczy zgodzili się z punktami dotyczącymi wojny na Ukrainie.

Nie wszyscy potępiają wojnę

W jednym z punktów podkreślono, że większość członków G20 "stanowczo potępiło wojnę". Dodano, że negatywnie wpływa ona m. in. na światową gospodarkę. Wskazano jednak, że w dyskusji pojawiły się też "inne zdania" na ten temat.

Nie wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się z treścią punktu, odnoszącego się do konieczności przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych oraz potępiającego m. in. groźby użycia broni nuklearnej i wskazującego na wagę rozwiązywania konfliktów poprzez dyplomację i dialog. 

Ławrow: Rosja jest ofiarą

Ławrow w swoim wystąpieniu podczas debaty Raisina Dialogue przekonywał, że to Rosja jest ofiarą "wojny rozpoczętej przeciwko niej".

— Czy przez te lata interesowałeś się tym, co dzieje się w Iraku, co dzieje się w Afganistanie? — mówił Ławrow do swojego rozmówcy, w odpowiedzi na pytania o wojnę w Ukrainie. — Wierzysz w to, że Stany Zjednoczone mają prawo ogłosić zagrożenie dla swoich interesów narodowych w każdym miejscu na ziemi, jak to zrobiły w Jugosławii, Iraku, Libii, Syrii. Ich o to nie pytasz? — dodał poddenerwowany. 

Dalej Ławrow przekonywał, że w konflikcie z Ukrainą Rosja jest ofiarą, a nie agresorem. Słowa te zostały po prostu wyśmiane przez wielu uczestników wydarzenia. 

— Wojna, którą Rosja próbuje zatrzymać, została rozpętana przeciwko nam za pomocą narodu ukraińskiego — stwierdził z pełną powagą szef rosyjskiego MSZ. 

Heraszczenko odnosi się do słów Ławrowa

Do wypowiedzi Ławrowa odniósł się były wiceszef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

— Ławrow powtórzył w Nowym Delhi ulubioną historyjkę Rosjan, że "Rosja próbuje zatrzymać wojnę, która została wszczęta przeciwko niej". W dziewiątej sekundzie wideo możecie usłyszeć śmiech publiczności — napisał na Twitterze, dołączając nagranie z wystąpienia szefa rosyjskiego MSZ. Filmik jest szeroko udostępniany na całym świecie. 


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka