Jacek Tacik i Ekke Overbeek.
Jacek Tacik i Ekke Overbeek.

Ostre spięcie wiceszefa MSZ z dziennikarzem TVN24. Poszło o poglądy Ekke Overbeeka

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Holenderski dziennikarz Ekke Overbeek jest znanym autorem książki o Janie Pawle II - autor oskarżył go o tuszowanie pedofilii. "Maxima Culpa" stanowiła inspirację do przygotowania dokumentu "Franciszkańska 3" w TVN24. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przypomniał, co Overbeek mówił w wywiadzie dla tej stacji trzy miesiące przed inwazją na Ukrainę.

- PiS w swojej retoryce jest rusofobiczne, a stosunki z Rosją praktycznie nie istnieją. Jeżeli jednak spojrzymy na interesy Kremla i na działania, które podejmuje PiS, to okaże się, że jest to partia, która działa, jak chce Kreml. Bo jaki jest główny cel Putina? Rozbicie jedności Europy i NATO. A co robiło PiS przez tych sześć lat? - powiedział Overbeek w rozmowie z Jackiem Tacikiem. 

Wywiad z Overbeekiem przed wybuchem wojny

Wywiad został wyemitowany w TVN24, jest też dostępny na stronie internetowej stacji. Holender w swoich wypowiedział przytaczał tezy zamieszczone przez dziennikarza Tomasza Piątka, który uważa, że PiS jest powiązany z Kremlem, podobnie jak rząd Zjednoczonej Prawicy. Publicysta nie wyjaśnił jednak do dzisiaj, jak to możliwe, że gabinet wspierający okupanta wysyła broń na Ukrainę, przyjmuje uchodźców, a jego członkowie są honorowani przez ukraińskie władze tablicami pamiątkowymi i medalami. 

Overbeek o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Ovberbeek oskarżał też Polskę o wschodnie standardy, gdy mowa o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wywiad ukazał się tuż po zażegnaniu kryzysu na granicy, gdy imigranci wraz z białoruskimi pogranicznikami forsowali zasieki i atakowali strażników granicznych oraz wojsko.

- Niech pan zobaczy, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Umierają ludzie. W lesie znajdowane są kolejne trupy. To jest niebywałe, że doprowadził do tego rząd, który powołuje się na wartości chrześcijańskie. Jeżeli ktoś nie ma prawa do azylu w Polsce, nie oznacza, że ma umierać z głodu i zimna w polskim lesie. Jak patrzę na to z zewnątrz, to nie rozumiem tej znieczulicy. Ona jest taka… wschodnia - ocenił holenderski dziennikarz.  

"Autorytety opozycji i jej mediów"

Wywiad w pociętych fragmentach przypomniał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - PiS jest bardzo rusofobiczny, stosunki z Rosją w zasadzie nie istnieją, między Polską a Rosją panuje epoka lodowa – stwierdza pan Ekke Overbeek, autor książki atakującej Jana Pawła II. Przytakuje pan Jacek Tacik z TVN. Autorytety opozycji i wspierających ją mediów - napisał. 

 

- I jeszcze taki szczegół: rozmowę nagrano pod koniec grudnia 2021, kiedy Rosja szykowała się do inwazji na Ukrainę i stawiała NATO żądania, by wycofało wojska z Polski. W takich okolicznościach panowie Overbeek i Tacik rozmawiali o rusofobicznym rządzie Polski. Jak to nazwać? - pytał wiceminister. 

Tacik odpowiedział, porównując swoją sytuację do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego tuż po katastrofie smoleńskiej, gdy zwracał się do narodu rosyjskiego z podziękowaniami. 

- Pan Jabłoński przypomniał moją rozmowę z Ekke Overbeekiem z… 19 grudnia 2021 roku. Ale zapomniał podać datę publikacji. I na to nabrali się ministrowie rządu PiS. Ale nie tylko. Równie dobrze mógł zamieścić odezwę prezesa PiS „do przyjaciół Rosjan” - dziwił się dziennikarz "Faktów" TVN. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura