Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz. Fot. screen TVN
Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz. Fot. screen TVN

Agora odwołuje spotkanie z Overbeekiem. Autor obawia się o swoje bezpieczeństwo

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 241
Zaplanowane na 13 marca spotkanie autorskie w Krakowie z holenderskim dziennikarzem Ekke Overbeekiem nie odbędzie się. Agora, organizator wydarzenia, twierdzi, że jest zbyt napięta atmosfera w Polsce, która może przerodzić się w przemoc - podała. Overbeek to autor ksiązki "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" i jeden z bohaterów filmu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3".

Holenderski dziennikarz jako pierwszy oskarżył Jana Pawła II publicznie o tuszowanie przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. O tym jest też jego książka, którą chciał wypromować w Krakowie. Do spotkania z publicznością jednak nie dojdzie. 

Agora: prawica wzmaga nienawiść 

"Po publikacji książki »Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział« niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka oraz jego udziale w głośnym reportażu Marcina Gutowskiego »Franciszkańska 3« w TVN24 wokół tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę i wokół samego Overbeeka narasta napięta atmosfera, wzmagana przez prawicowych polityków i media. Podsycanie nienawiści wobec dziennikarzy głęboko niepokoi nas – wydawców książki, gdyż może prowadzić do eskalacji nastrojów społecznych, a nawet przemocy" - napisała wspólnie Agora i wydawnictwo Nisza.  

"Mamy nadzieję, że niebawem poziom debaty publicznej, a co za tym idzie, emocji w społeczeństwie unormują się i Ekke Overbeek będzie mógł spotkać się z publicznością w Krakowie i innych miastach" - dodano do komunikatu. Zdaniem Overbeeka, politycy w Polsce wykorzystują postać Jana Pawła II do zbijania kapitału politycznego. 

- Przykro mi z powodu odwołania spotkania w Krakowie. Instrumentalizacja postaci papieża przez polityków jest nadużyciem. Mam nadzieję, że wkrótce spotkanie się odbędzie - powiedział holenderski autor. 

Zobacz:

W Warszawie będzie Overbeek 

W Krakowie - symbolicznym dla Karola Wojtyły mieście, bo był metropolitą krakowskim - spotkanie autorskie Overbeeka zostało odwołane, ale w Warszawie zaplanowano w takiej samej formule. Czytelnicy wysłuchają publicysty 21 marca o godz. 19:00 w siedzibie Agory. 


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo