PKN Orlen łączy się ze spółką Lotos SPV 5. Źródło: flickr.com/CC BY-SA 2.0
PKN Orlen łączy się ze spółką Lotos SPV 5. Źródło: flickr.com/CC BY-SA 2.0

Orlen łączy siły z Lotos SPV 5. Zapadła ostateczna zgoda

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
PKN Orlen połączy się ze spółką Lotos SPV 5. W środę taką zgodę wydało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ). Przyjęto też zmiany w statucie PKN Orlen. Transakcja ma obniżyć koszty działalności Grupy Orlen.

Połączenie Orlenu i Lotosu SPV5

Obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę wniesiony przez zarząd spółki projekt uchwały o połączeniu koncernu z firmą Lotos SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto jednocześnie plan połączenia przyjęty w lutym tego roku.

Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia PKN Orlen, połączenie nastąpi poprzez przeniesienie na koncern całego majątku obejmującego wszystkie aktywa i pasywa SPV 5, przy czym połączenie odbędzie się bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej oraz bez zmiany jej statutu.

Lotos SPV 5 to spółka, która przejęła majątek wydzielany ze spółki Lotos Paliwa - część działalności detalicznej Lotos Paliwa, nieobjętą środkami zaradczymi wyznaczonymi przez Komisję Europejską w warunkowej zgodzie na fuzję PKN Orlen i Grupy Lotos.

Rada ministrów wyraziła zgodę 

Zgodę na połączenie PKN Orlen ze spółką Lotos SPV 5 wyraziła we wtorek Rada Ministrów. Jak podkreślono w komunikacie, ponieważ spółka Lotos SPV 5 jest w całości własnością PKN Orlen, zastosowana zostanie procedura uproszczonego połączenia. Celem przejęcia jest optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem Grupy Orlen.

Zmiany w statucie koncernu 

Połączenie PKN Orlen z Lotos SPV 5 uprości strukturę właścicielską Grupy Orlen, przyczyni się do optymalizacji zarządzania, usprawnienia procesów operacyjnych oraz obniżenia kosztów działalności Grupy Orlen - zaznaczono we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu rządu.

Obradujące w środę NWZ PKN Orlen, oprócz połączenia ze spółką Lotos SPV 5, przegłosowało też zmiany w statucie koncernu. Uchwały w obu tych sprawach nie były ze sobą związane. Przyjęte zmiany statutu wynikały przede wszystkim z nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Część zmian zgłosił Skarb Państwa jako akcjonariusz - w tym przypadku wszystkie te propozycje zostały przyjęte.

Po zakończeniu porządku obrad NWZ PKN ORLEN zakończyło w środę obrady po godz. 12. Posiedzenie odbyło się w Domu Technika w Płocku.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka