Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z księciem Williamem. Źródło: KPRP/Jakub Szymczuk
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z księciem Williamem. Źródło: KPRP/Jakub Szymczuk

Książę William podziękował Polsce. Z Dudą rozmawiał o pomocy dla Ukrainy

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Książę Walii William przebywa od środy z wizytą w Polsce. W czwartek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. "Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność" – przekazała Kancelaria Prezydenta.

Książę William w Polsce 

Najpierw udał się do Rzeszowa, gdzie spotkał się z z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz służącymi tam żołnierzami polskich i brytyjskich sił zbrojnych.

– Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom współpracującym w bliskim i niezwykle ważnym partnerstwie. Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy – mówił książę William cytowany w informacji prasowej ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Po spotkaniu w Rzeszowie brytyjski następca tronu przybył do Warszawy, gdzie w towarzystwie prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców z Ukrainy. 

Brytyjski następca tronu spotkał się z prezydentem Dudą 

W czwartek z brytyjskim następcą tronu spotkał się prezydent Andrzej Duda. Jak przekazała po spotkaniu prezydencka kancelaria, tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy.

"Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność" – podkreśliła Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Wcześniej, w czwartek przed południem, książę William złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie kwiaty składali również wcześniej nieżyjący dziadkowie brytyjskiego następcy tronu, królowa Elżbieta i jej mąż książę Filip. 

Ostatnim przystankiem księcia Williama było spotkanie z ukraińską młodzieżą w Hali Koszyki. Brytyjski następca tronu spotkał się grupą młodych osób z Ukrainy, które znalazły zatrudnienie lub kontynuują naukę w Warszawie.


Umocnienie relacji polsko-brytyjskich 

W czwartek w TVN24 o polityczne znaczenie wizyty księcia Williama i jej ewentualne konkretne następstwa pytany był szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. 

– Stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze, ale proszę pamiętać, że system władzy w Wielkiej Brytanii (jest ułożony) w taki sposób, że pełni ją rząd i premier Rishi Sunak, z którym nie tak dawno prezydent Andrzej Duda widział się nie tak dawno w Londynie, parę dni później widział się z nim także premier Mateusz Morawiecki – przypomniał.

Jak ocenił, "na pewno ta wizyta umocni relacje polsko-brytyjskie". – To kolejny raz, kiedy książę William wizytuje Polskę. (...) Takie odnawianie tych specyficznych, w zasadzie strategicznych relacji polsko-brytyjskich - myślę, że na tym powinniśmy się dzisiaj koncentrować; natomiast konkrety są ustalane już kanałami dyplomatycznymi i w relacjach politycznych z Downing Street – podkreślił.

Dopytywany o informacje o możliwość rozlokowania brytyjskich samolotów Eurofighter Typhoon w Polsce w miejsce przekazanych przez Polskę Ukrainie samolotów MiG-29, Przydacz odparł, że "nawet gdyby to było przedmiotem rozmowy z księciem Williamem, nie miałbym upoważnienia do mówienia o tym publicznie". Dodał, że po stronie brytyjskiej od tego typu dyskusji są "rzecznicy rządu, ministrowie spraw zagranicznych czy obrony".

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka