Do Polski popłyną gigantyczne pieniądze z UE za broń dla Ukrainy

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie. – W kolejnych miesiącach dostaniemy dodatkowe 500-600 mln euro – podkreślił szef rządu.

Pieniądze z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju 

Szef rządu poinformował po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej, że Polska otrzyma rekompensatę od UE za broń przekazaną Ukrainie. Jak przekazał, do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty, a w kolejnych miesiącach dodatkowe 500-600 mln euro. 

– W miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli za europejskie pieniądze kupować bardzo nowoczesną broń, amunicję, tworzyć nowe linie technologiczne pod produkcję amunicji i różnych rodzajów broni – mówił.


Jak mówił, Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. – To ogromny sukces Polski, to bardzo ważne, o to zabiegaliśmy od początku i cieszę się, że udało się to zrobić – mówił Morawiecki.

Kolejne środki popłyną do Polski 

Szef polskiego rządu zapowiedział, że będzie kontynuować zabiegi o to, by Europejski Instrument na rzecz Pokoju był jak najwyższy. Przywódcy zgodzili się co do tego, że w ciągu najbliższych miesięcy instrument ten będzie opiewał na kwotę 3,5 mld euro. – A z tego również większość środków trafi do Polski. W końcu została doceniona od strony finansowej rola Polski w wojnie obronnej Ukrainy przeciw barbarzyństwu rosyjskiemu – dodał.

Unijni przywódcy rozmawiali także o sytuacji na europejskim i amerykańskim rynku bankowym - wspomniał premier. 

Polska dołącza do unijnego porozumienia

W poniedziałek 18 państw, w tym 17 unijnych, przystąpiło do porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji w celu wsparcia Ukrainy i uzupełnienia zapasów amunicji państw członkowskich. Porozumienie zakłada szybką ścieżkę na rzecz produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm i siedmioletni projekt zakupów amunicji różnych typów.

Początkowo porozumienie podpisały Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Szwecja oraz Norwegia; w czwartek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała o przystąpieniu Hiszpanii, Litwy i Polski. EDA zaznaczyła, że do inicjatywy mogą się przyłączyć wszystkie należące do Agencji państwa (jest ich 27). 

- Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

(Fot. PAP/Andrzej Lange) 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka