Niemiecki rząd zgodził się na udzielenie dodatkowego wsparcia Ukrainie. (fot. PAP/EPA)
Niemiecki rząd zgodził się na udzielenie dodatkowego wsparcia Ukrainie. (fot. PAP/EPA)

Miliardy euro wsparcia od Niemiec dla Ukrainy. "To bardzo ważny krok"

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Niemiecki rząd wydał zgodę na udzielenie Ukrainie większej pomocy wojskowej. W ciągu najbliższych dziesięciu lat Berlin wyda miliardy euro na wsparcie Kijowa — podaje Reuters.

Kilkanaście miliardów euro dla Ukrainy

Niemieckie władze zgodziły się na przekazanie Ukrainie dodatkowego wsparcia wojskowego o wartości 12 mld euro. Komisja budżetowa Bundestagu 29 marca dała zielone światło dla nieobjętych budżetem wydatków. Wniosek w tej sprawie składało ministerstwo obrony i MSZ.


Wsparcie niemieckiego rządu w zakupie uzbrojenia

Dodatkowe środki obejmują 3,2 mld euro, które mają zostać wypłacone w 2023 roku, oraz linie kredytowe na okres od 2024 do 2032 roku w wysokości około 8,8 mld euro.

— Dzięki tym pieniądzom Ukraina może bezpośrednio kupować uzbrojenie przy wsparciu niemieckiego rządu — napisano w oświadczeniu trzech niemieckich polityków, reprezentujących w komisji koalicyjny rząd.

— Ważne jest, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne — dodano.

Niemiecki minister obrony: To bardzo ważny krok

Do tej sprawy odniósł się niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

— Ta wiadomość stanowi bardzo ważny krok, którym dajemy jasno do zrozumienia, że długoterminowo wspieramy Ukrainę w jej walce z Putinem — powiedział. Jak wynika z danych ministerstwa spraw zagranicznych, Niemcy od początku wojny na Ukrainie udzieliły Kijowowi wsparcia o wartości ponad 14,2 mld euro.


Szef ukraińskiego MON przetestował niemieckie Leopardy

W środę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że przetestował dostarczone Ukrainie niemieckie wozy bojowe piechoty Marder. Reznikow podkreślił, że są one "wspaniałym przykładem niemieckiej jakości".

— Marder to wspaniały przykład niemieckiej jakości. Sam to sprawdziłem. Z niecierpliwością czekamy na szybkie oswojenie Leopardów — napisał Reznikow na Twitterz. Minister podziękował za dostawy broni władzom Niemiec i narodowi niemieckiemu.


Ukraińska telewizja Espresso przypomina, że 27 marca minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że na Ukrainę przybyło 18 czołgów Leopard A6 wraz z amunicją i częściami zamiennymi. Podano również, że oprócz czołgów na Ukrainę przybyło także 40 wozów bojowych Marder. 

RB

(fot. PAP/EPA, Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka