Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle. Fot. Screen z Twittera
Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle. Fot. Screen z Twittera

Kibice piłki nożnej mogą tylko pomarzyć. Polski finał LM

Redakcja Redakcja Siatkówka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
To historyczny sukces polskiej siatkówki. Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla pokazali dominację w swoich półfinałach siatkarskiej Ligi Mistrzów i awansowali do finału, który odbędzie się 20 maja w Turynie.

Polska siatkówka klubowa i reprezentacyjna od lat jest na najwyższym poziomie światowym. Grupa Azoty po raz trzeci z rzędu awansowała do finału Ligi Mistrzów. Tym razem sukces cieszy podwójnie, gdyż w meczu w Turynie ich przeciwnikiem będzie inna polska drużyna - Jastrzębski Węgiel. 

Zwycięstwo na ciężkim terenie 

W czwartek kędzierzynianie w pierwszym secie od początku mieli inicjatywę. Gdy prowadzili 20:17 wydawało się, że łatwo wygrają. Zespół z Włoch doprowadził jednak do remisu, po 23:23. W następnej akcji Bartosz Bednorz dobrze zaatakował z drugiej linii, a w kolejnej Grupa Azoty popisała się punktowym blokiem.

Na początku drugiej odsłony wydawało się, że drużyna mająca w swoim składzie takie gwiazdy światowego formatu jak Kamil Semaniuk czy Wilfredo Leon doprowadzi do remisu. Było 6:3, 8:4. Jednak przy zagrywce Davida Smitha Grupa Azoty wyszła na prowadzenie 13:10. Sir Safety zmniejszył potem stratę do jednego punktu (14:15), ale końcówka seta była popisem gry mistrzów Polski.Od kolejnego podstawowa siódemka zespołu (z libero) z Kędzierzyna-Koźla odpoczywała. Zmiennicy przegrali trzeci set 19:25, ale w kolejnym doprowadzili do gry na przewagi, którą zdołali wygrać.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla awansowali do finału Ligi Mistrzów w środę. W rewanżowym spotkaniu półfinałowym przegrali u siebie z tureckim Halkbankiem Ankara 2:3 (25:17, 18:25, 22:25, 25:16, 12:15), ale pierwsze spotkanie na wyjeździe wygrali 3:1.

"Rządzimy światową siatkówką"

Gratulacje dla polskich drużyn, które awansowały do finału, złożył premier Mateusz Morawiecki.

"Gratulacje dla siatkarzy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którzy piękną wygraną zapewnili sobie awans do finału Ligi Mistrzów, gdzie będą bronić tytułu, wywalczonego przed rokiem i dwa lata temu. Zagrają tam z zespołem Jastrzębski Węgiel (brawo!) – a więc europejską siatkówką rządzą polskie kluby, które dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów" - napisał.

"Rządzimy światową siatkówką!" - dodał szef rządu.

MP

Fot. Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle/screen z Twittera

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport