Elon Musk cofa ograniczenia dla Rosjan na Twitterze. (fot. Flickr)
Elon Musk cofa ograniczenia dla Rosjan na Twitterze. (fot. Flickr)

Elon Musk skłania się ku Rosji? Istotne zmiany na Twitterze

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Na Twitterze nie obowiązują już ograniczenia, które dotyczyły kont powiązanych z Kremlem. Wprowadzono je po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez "The Telegraph", firma Elona Muska nie ogranicza już zasięgu rosyjskim władzom i organizacjom medialnym.

Twitter nie ogranicza już kont powiązanych z Kremlem

Jak informuje "The Telegraph", testy z wielu kont wykazały, że wyniki wyszukiwania, oś czasu i narzędzia rekomendacji na Twitterze pokazują użytkowników takich jak konto prezydenckie Władimira Putina, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji i jej ambasada w Wielkiej Brytanii. Na nie wszystkie zostały nałożone ograniczenia w momencie wybuchu wojny.

Teraz brytyjski dziennik przeprowadził testy, które wykazały, że rosyjskie konta rządowe pojawiały się na topie niektórych wyników wyszukiwania i w sugestiach kont do obserwowania.


Ograniczenia dla rosyjskich kont po wybuchu wojny

W kwietniu ubiegłego roku Twitter zapowiedział, że „nie będzie wspierać ani polecać kont rządowych należących do państw, które ograniczają dostęp do bezpłatnych informacji i są zaangażowane w zbrojny konflikt międzypaństwowy”, twierdząc, że polityka ta będzie miała natychmiastowe zastosowanie do kont rosyjskich władz. Oznaczało to, że konta nie będą polecane w wyszukiwarkach, osi czasu i innych częściach usługi.

Kluczowy element dezinformacji Kremla

Jak wskazuje "The Telegraph", media społecznościowe postrzegane są jako jeden z kluczowych elementów dezinformacji Kremla. Jego konto podawało m.in., że siły ukraińskie strzelają do własnych obywateli i że ukraińscy żołnierze „zasługują na śmierć przez powieszenie”.

Elon Musk szefem Twittera. Chce promować wolność słowa

Elon Musk kupił Twittera w październiku zeszłego roku za 44 miliardy dolarów i powstrzymał wiele działań moderacyjnych sieci społecznościowej, mówiąc, że chce promować wolność słowa — pisze gazeta.

Brytyjski dziennik wskazuje, że w zeszłym tygodniu okazało się, że Twitter poluzował wprowadzone w 2020 roku restrykcje dotyczące rosyjskich i chińskich kont mediów państwowych, takich jak RT.com (Russia Today) i Global Times.

Reporter The Voice of America Wenhao Ma ustalił, że na Twitterze są rekomendowane posty z mediów finansowanych przez Pekin.

Jak podaje "The Telegraph", badanie kodu źródłowego Twittera wykazało, że jego algorytm obniża zasięg postów związanych z wojną na Ukrainie.


Musk sympatyzuje z Rosją?

System internetu satelitarnego Starlink Elona Muska był kluczową bronią dla Ukrainy. W ostatnim czasie właściciel Tesli wydaje się jednak bardziej sympatyzować z Rosją, wywołując krytykę ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego — pisze "The Telegraph". Jak informuje dziennik, Twitter nie odpowiedział na prośby o komentarz w związku z tą sprawą.

RB

(na zdjęciu: Władimir Putin (L) i Elon Musk (P) / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura