Sieci handlowe przed majówką wydłużyły godziny otwarcia sklepów. Fot. Pixabay
Sieci handlowe przed majówką wydłużyły godziny otwarcia sklepów. Fot. Pixabay

Majówka – harówka. Wściekli pracownicy sieci handlowych

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
1-3 maja to dla wielu majówkowa sielanka. W tym roku szczęściarze mogą mieć wolne nawet od piątku 28 kwietnia do niedzieli 7 maja. Ale pracownicy handlu są niezadowoleni: dla nich majówka to harówka. Sieci handlowe przed majówką wydłużyły godziny otwarcia sklepów, robią też problemy z wzięciem wolnego 2 maja oraz 4 i 5 maja. „Dla pracowników handlu to będzie majówka grozy” - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom.

Handlowa Solidarność alarmuje ws. Biedronki

Handlowa Solidarność alarmuje, że sieć Biedronka zamierza wydłużyć godziny pracy swoich sklepów w niedzielę 30 kwietnia do godziny 23.30. – Gdy inni będą się cieszyć majówką, my będziemy siedzieć w pracy do późnej nocy zupełnie bez sensu, bo o tej porze i tak nie ma klientów – mówi Gabriela Kaim, przewodnicząca Solidarności w Jeronimo Martins Polska, właścicielu marki Biedronka.


"Większość pracowników Biedronki to kobiety"

Biedronka wydłużyła godziny otwarcia swoich sklepów w w tygodniu poprzedzającym majówkę. I to łącznie z niedzielą handlową, która wypada 30 kwietnia. Solidarność w Jeronimo Martins wskazuje, że praca sklepów do 23.30 to spory problem dla pracowników, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

– Powrót do domu w środku nocy jest niebezpieczny, a większość pracowników Biedronki to kobiety – wskazywała Gabriela Kaim.

"Jesteśmy zaskoczeni skalą skarg"

Nie tylko Solidarność alarmuje w sprawie sytuacji pracowników handlu przed nadchodzącą majówką. – Jesteśmy zaskoczeni skalą skarg, które dotarły do naszego stowarzyszenia – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom. – 90 proc. zgłoszeń dotyczących pracy przed majówką to wiadomości od pracowników handlu, w tym najczęściej dyskontów i sklepów franczyzowych. Dla handlu to będzie prawdziwa „majówka grozy” – tłumaczy. 

– Po pierwsze jest to długa majówka, więc należy spodziewać się rekordowej ilości klientów, po drugie 30 kwietnia to niedziela handlowa – uzasadnia szefowa stowarzyszenia.

Marczulewska podaje, że do jej organizacji wpłynęło ponad 100 skarg w miesiąc. Większość z nich dotyczyło urlopów w czasie majówki. Pracownicy usłyszeli odmowę ze strony pracodawców, którzy powoływali się na konieczność zapewnienia firmie ciągłości pracy. A to odbiera pracownikom szanse na długi, majówkowy weekend.

Handel przed majówką „to najgorętszy i generujący najwięcej skarg temat w tym roku” - przekazało mediom stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom.


Wypalenie zawodowe - podstawa zwolnienia lekarskiego

Mec. Marek Jarosiewicz, główny prawnik stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom, podpowiada pracownikom, że wypalenie zawodowe może stanowić podstawę do uzyskania zwolnienia lekarskiego z pracy, o ile zostanie potwierdzone przez lekarza psychiatrę.

KW

Źródło zdjęcia: Sieci handlowe przed majówką wydłużyły godziny otwarcia sklepów. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka