Nocne Wilki zmierzają do Berlina. Fot. PAP/DPA/Paul Zinken
Nocne Wilki zmierzają do Berlina. Fot. PAP/DPA/Paul Zinken

Nocne Wilki jadą do Berlina. Będzie skandal przed wizytą Zełenskiego?

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
W połowie maja Niemcy ma odwiedzić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ale wcześniej do Berlina zawita słynny putinowski gang motocyklowy, okryte złą sławą Nocne Wilki.

Nocne Wilki zmierzają do Berlina

Niemieckie media piszą, że przygotowania do wizyty Zełenskiego w Berlinie idą pełną parą, choć niemieckie służby nie potwierdzały, że dojdzie do jego przylotu do Berlina. Redakcja „Der Tagesspiegel” swoje doniesienia potwierdziła w stołecznej policji.

Tymczasem do Berlina zmierza rosyjski gang motocyklowy, znany jako Nocne Wilki. Fanatyczni wyznawcy polityki prezydenta Rosji Władimira Putina 29 kwietnia wyruszyli z Moskwy do Berlina. Kolumna motocyklistów składa się z kilkuset osób.


Nocne Wilki z literą Z

Niemieckie media odnotowały, że uczestnicy rajdu mają ze sobą rosyjskie i sowieckie flagi. Nocne Wilki ozdobiły też motocykle literą Z, symbolizującą tzw. specjalną operację wojskową w Ukrainie. 

Rajdowi, który ruszył pod hasłem „Trasa Zwycięstwa”, przewodzi Aleksander Sałdostanow, szef i założyciel „Nocnych Wilków”, który nazywa siebie „przyjacielem Putina”. Sałdostanow jest objęty zachodnimi sankcjami za poparcie udzielone zaanektowaniu przez Rosję ukraińskiego Półwyspu Krymskiego w 2014 roku.

W tym roku Przystanki Nocnych Wilków to na przykład Wołgograd, dawniej Stalingrad. To tam Armia Czerwona odniosła krwawe zwycięstwo nad hitlerowskim Wehrmachtem w trwającej blisko pół roku stalingardzkiej bitwie (1942-1943). 

Nocne Wilki pojadą też przez zajmowane bezprawnie przez Rosję tereny na wschodzie Ukrainy. Chodzi o region Doniecka, gdzie uczestnicy rajdu – wedle swoich deklaracji „chcą nieść pomoc humanitarną cywilom i rosyjskim żołnierzom”. Moskwa ogłosiła aneksję Doniecka i trzech innych regionów Ukrainy we wrześniu 2022 roku.

Rajd ma się zakończyć w Berlinie 9 maja. W Rosji ten dzień to rocznica zakończenia II wojny światowej. W Niemczech i innych krajach europejskich rocznicę tę obchodzi się dzień wcześniej - 8 maja.


Nocne Wilki w Polsce

Nocne Wilki powstały w 1989 roku. W 2015 roku spore kontrowersje wzbudziła informacja, że Nocne Wilki w rajdzie z Moskwy na Ukrainę przejadą również przez Polskę - choć MSZ nie wydało na to oficjalnie zgodySprawę komentował wówczas w Salon24.pl były dyplomata Witold Jurasz. - Absolutnie nie powinniśmy wpuszczać "Nocnych Wilków” do Polski - mówił wtedy Paweł Kowal.

Nocne Wilki przejeżdżały przez nasz kraj niejednokrotnie, zwykle witane przez polskich motocyklistów. W 2016 roku z Nocnymi Wilkami spotkał się ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew. Stało się to podczas uroczystości z okazji 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej, na cmentarzu wojennym w Braniewie. W obchodach wzięło wówczas udział ponad 300 Rosjan, m.in. przedstawiciele rosyjskiej administracji. Największą grupą byli motocykliści z Obwodu Kaliningradzkiego, wśród nich członkowie klubu Nocne Wilki Kaliningrad.

KW

Nocne Wilki zmierzają do Berlina. Fot. PAP/DPA/Paul Zinken

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka