Rząd się pospieszy. 800 plus jeszcze w tej kadencji

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 139
PiS planuje przegłosować pakiet zmian, zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego jeszcze w tej kadencji. Na konwencji Zjednoczonej Prawicy polityk zapowiedział 800 plus, darmowe leki dla seniorów i dzieci do 18 roku życia oraz przejazd przez autostrady krajowe bez opłat.

Autostrady bez opłat do końca roku

- Podobnie jak to było w 2019 roku, również teraz, po tych deklaracjach politycznych, które padły na konwencji PiS, Rada Ministrów przyjmie specjalny harmonogram działań, co do tych trzech projektów - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej do kwestii obietnic Jarosława Kaczyńskiego odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał wpis Rafała Trzaskowskiego z 2015 roku. Polityk PO wątpił, by nowy wówczas rząd Beaty Szydło mógł wprowadzić 500 plus, obniżyć wiek emerytalny i podnieść kwotę wolną od podatku z poziomu 3 tys. złotych. 


- Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie omówiony ten harmonogram, tak abyśmy mogli – zgodnie z tym co zostało zapowiedziane – te projekty wdrożyć - dodał Mueller. Oznaczałoby to, że PiS chce przyjąć ustawy o 800 plus, darmowych lekach i autostradach bez opłat jeszcze w tej kadencji. - Te projekty będą przyjęte przez rząd i uchwalone przez Sejm jeszcze w tej kadencji - potwierdził rzecznik rządu. 

Wyjątek będzie stanowiła ustawa o autostradach, bo PiS chce, aby były one darmowe jeszcze w tym roku, a nie od stycznia 2024. - Chcielibyśmy, aby ta ustawa zaczęła obowiązywać jeszcze w tym roku. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ścieżka legislacyjna trochę trwa, ale zależy nam na wejściu tych przepisów w tym roku - tłumaczył Mueller. 


Trzy obietnice Kaczyńskiego

Od wczoraj polska polityka żyje deklaracjami Kaczyńskiego podczas konwencji "Programowy Ul". - Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus - oświadczył prezes PiS. 

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia - zaproponował Kaczyński. 

- Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe to, jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy - to trzecia obietnica lidera Zjednoczonej Prawicy z konwencji. 


Zdjęcie: Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji "Programowy Ul"/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka