(Nocny atak dronami na Kijów. Fot. EPA/Kyiv City Military Administration)
(Nocny atak dronami na Kijów. Fot. EPA/Kyiv City Military Administration)

To była najcięższa noc w Kijowie. Są ofiary i zniszczenia

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Rosja od dłuższego czasu atakuje Kijów za pomocą dronów. Ta noc była jednak najcięższa, ponieważ stolicę Ukrainy zaatakowało ponad 40 dronów. Władze ustalają obecnie liczbę ofiar oraz szacują zniszczenia. Wszystko działo się tuż przed obchodami Dnia Kijowa.

W Kijowie oraz w innych obwodach Ukrainy ogłoszony w nocy alarm przeciwlotniczy. W stolicy kraju obowiązywał on przez ponad 5 godzin. 

Śmiercionośne drony zaatakowały Ukrainę 

"14. atak dronów na stolicę od początku maja. Dzisiaj wróg postanowił "złożyć życzenia" mieszkańcom z okazji Dnia Kijowa (obchodzonego 29 maja) przy pomocy śmiercionośnych dronów" – powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. W wyniku ataku są ofiary i zniszczenia, które władze obecnie ustalają. Jak dotąd podano, że spadające szczątki zabiły 41-letniego mężczyznę i zraniły 35-letnią kobietę.

Kliczko ocenił, że był to największy atak na Kijów od początku wojny.


Większość dronów została zestrzelona 

Według komunikatu ukraińskich Sił Powietrznych Rosjanie wystrzelili z obwodu briańskiego na północ od Ukrainy oraz Kraju Krasnodarskiego na południu rekordową ilość dronów Shahed 136/131(produkowanych i dostarczanych przez Iran).

52 z 54 wrogich obiektów zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna.

Celem ataków były obiekty wojskowej i infrastruktura cywilna w centralnej części Ukrainy, w tym w obwodzie kijowskim. W tym regionie zestrzelono większość atakujących dronów. 

Władze miasta zakomunikowały, że również kilka dzielnic Kijowa ucierpiało w wyniku tych ataków, w tym historyczny rejon peczerski.

Dzień Kijowa 

Ataki miały miejsce w noc poprzedzającą obchody Dnia Kijowa, rocznicę oficjalnego założenia miasta 1541 lat temu. W tym dniu w stolicy zwykle odbywają się jarmarki uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne, które zaplanowano również w tym roku, ale na mniejszą niż zwykle skalę.


MP

(Nocny atak dronami na Kijów. Fot. EPA/Kyiv City Military Administration)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj68 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka