Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau. Fot. PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau. Fot. PAP/Andrzej Lange

Morawiecki spotkał się z premierem Kanady. Padły ważne słowa

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja; wobec tej polaryzacji współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie. Sytuacja geopolityczna zmusza nas do współpracy wojskowej i technologicznej - mówił w Toronto premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Premier Morawiecki z wizytą w Kanadzie

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek z wizytą w Kanadzie. Szef polskiego rządu spotkał się z liderami branży energetycznej i z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem kanadyjskiego rządu premier Morawiecki mówił, że podczas rozmowy politycy poruszyli m.in. temat współpracy energetycznej między oboma krajami, a także kwestie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier Morawiecki dziękował za miłe przyjęcie i gościnność. "Nasza przyjaźń między Polską i Kanadą opiera się przeciwnościom, które życie przed nami stawia i opieramy się im z powodzeniem" - podkreślał.


"NATO poddane jest ciężkiej próbie"

Premier Morawiecki zwracał też uwagę, że w obliczu brutalnej inwazji na Ukrainę NATO poddane jest ciężkiej próbie. Mówił, że w ciągu półtora roku "świat drastycznie się spolaryzował, do czego przyczyniła się Rosja". Przekonywał jednocześnie, że wobec tej polaryzacji "współpraca transatlantycka ma ogromne znaczenie".

Premier zwracał również uwagę na Polski wkład w pomoc Ukrainie. Podkreślał, że jest to wsparcie zarówno wojskowe, jak i humanitarne. Premier podkreślił, że w naszym kraju przebywa ok. 2 mln Ukraińców.

Morawiecki mówił także o czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że tematem jego rozmów na szczycie w stolicy Mołdawii były m.in. szkolenia ukraińskich pilotów samolotów bojowych, aby wojska ukraińskie mogły obronić się czy też odeprzeć rosyjską agresję i jej ataki.


"Polska odgrywa kluczową rolę w stawianiu czoła Rosji"

Polski premier podkreślił, że Polska odgrywa kluczową rolę w stawianiu czoła Rosji. "Organizujemy sankcje, aby Rosja nie mogła ich omijać" – zaznaczył szef rządu, wskazując na znaczenie konfiskaty rosyjskich aktywów, zwłaszcza rosyjskiego banku centralnego. "W naszym parlamencie toczy się procedura ustawodawcza, mająca na celu przejęcie aktywów rosyjskich i przekazanie ich w celu odbudowy Ukrainy" – podkreślił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy Europy i Ameryki Północnej, także w rozwoju technologii. "Jestem wdzięczny premierowi Trudeau za nasze rozmowy i za konkretne kroki podjęte w różnych dziedzinach, jeżeli chodzi o energię, pomoc humanitarną, współpracę gospodarczą między UE a Kanadą" - mówił Morawiecki.

Współpraca wojskowa i technologiczna

Wskazywał, że "obecna sytuacja geopolityczna zmusza nas nie tylko do współpracy wojskowej, ale również technologicznej", bo "kraje demokratyczne muszą mieć przewagę nad reżimami niedemokratycznymi” i zadbać, by nowe technologie „nie wymykały się spod kontroli, nie trafiały w ręce autokratycznych reżimów".

Zwrócił również uwagę na polsko-kanadyjską współpracę przy rozwoju energetyki jądrowej i przy energiach odnawialnych. "Nasze firma Orlen Synthos Green Energy blisko współpracuje z firmą kanadyjską, wykonującą małe reaktory modułowe" – powiedział Morawiecki na konferencji.

"Współpracujemy przy technologiach obszarowych, jest to również bardzo ważne. Chcemy przyjąć technologię SMR – nie tylko jako użytkownicy, ale również jeżeli chodzi o łańcuch dostaw i wiedzę technologiczną. Te rozmowy z partnerami w Kanadzie były bardzo obiecujące" - podkreślił również premier w późniejszym wpisie na Facebooku.


Premier Kanady Justin Trudeau: Spotkanie z premierem Polski owocne 

Premier Kanady Justin Trudeau wskazywał podczas konferencji, że spotkanie z polskim premierem Morawieckim było bardzo owocne. Relacjonował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim "brutalnej inwazji na Ukrainę ze strony Kremla". Podkreślił, że Polska ponosi ogromne wysiłki, aby pomagać milionom Ukraińców, którzy uciekli z kraju na początku wojny.

Trudeau podkreślił także, że Kanada przyjęła ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy, a także świadczy pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, także m.in. w Polsce.

"Ale jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, żeby ich wspierać, to pomóc Ukrainie obronić swoją suwerenność. Jako partnerzy i sojusznicy, Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy. Członkowie sił zbrojnych Kanady są obecni w Polsce, szkolą w ramach operacji UNIFIER - jest to misja kanadyjska, w ramach której od 2015 roku przeszkolono ponad 36 tys. Ukraińców" - mówił Trudeau.

"Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO"

Dodał, że w Polsce szkoleni są również operatorzy czołgów Leopard. "Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO, Polska jest ważnym członkiem grupy bojowej na Łotwie, która jest pod auspicjami Kanady" - dodał. "Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej, oba nasze kraje wspierają Ukrainę" - dodał Trudeau.

Wskazywał, że Kanada wspiera Ukrainę m.in. przekazując amunicję, broni i czołgi Leopard 2.

Trudeau mówił też o bezpieczeństwie energetycznym; podkreślał, że w przyszłości Kanada będzie dostarczać energię zeroemisyjną. Dodał, że firma kanadyjska zawarła partnerstwo z Orlenem. "Zbudujemy na wodach Bałtyku farmę wiatrową" - zapowiedział. Podkreślił również, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła o 53 proc.

KW

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau. Fot. PAP/Andrzej Lange 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka